Kościerzyna. Z serca dla Dominika - grali, bawili się, licytowali

wtorek, 15 sierpnia 2017 r., 10:30
fot. AL

Mieszkańcy powiatu kościerskiego niejednokrotnie pokazali, że potrzebujący pomocy, mogą liczyć na ich otwarte i dobre serca. Nie zawiódł się też trzyletni Dominik, na rzecz którego w poniedziałkowe popołudnie zorganizowano festyn charytatywny na kościerskim Rynku. Lokalna społeczność nie szczędziła środków wrzucanych do puszek, jak i nie oszczędzała swoich portfeli przy licznych licytacjach. Łącznie udało się zebrać 13.025,70 zł.

Bohaterem poniedziałkowego festynu był trzyletni Dominik, który przed rokiem w tragicznym wypadku na trasie Kościerzyna-Stara Kiszewa stracił mamę, sam cudem uchodząc z życiem. To wydarzenie zmieniło życie Dominika i jego rodziny o 180 stopni.

- Gdy dowiedzieliśmy się, że córka zginęła, a Dominik ucierpiał w bardzo dużym stopniu, to nie wierzyliśmy w to do momentu aż zobaczyliśmy wrak pojazdu. Całą noc spędziliśmy na telefonach, orientując się kto trafił do jakiego szpitala. Dominik trafił do szpitala w Gdańsku, później do Szczecina. Po opuszczeniu OIOM-u, trafił na oddział chirurgiczny. Wówczas mogliśmy cały czas być przy Dominiku. Po zabiegu, wróciliśmy do Gdańska. Później była Warszawa, a teraz Kościerzyna. W kościerskim szpitalu Dominik przebywa już piąty miesiąc. Zauważamy efekty. Cieszymy się z tego bardzo. Będziemy starali się o to, aby przyjęto Dominika do szpitala w Poznaniu, by usunąć rurkę tracheostomijną, aby Dominik mógł samodzielnie oddychać - opowiada Krzysztof Raczkowski, dziadek Dominika.

Przez ostatnie półtora roku Dominik przeszedł szereg operacji i zabiegów rehabilitacyjnych. Walczy o to, by samodzielnie mógł poruszać się na wózku. Aby tak się stało, czeka go jeszcze długotrwały i kosztowny proces leczenia i rehabilitacji.

- Nawet lekarze nie wiedzą, jak długo potrwa rehabilitacja, by Dominik odzyskał sprawność. Zaczyna powoli ruszać palcami. Jest duża poprawa. Nie poddajemy się. Wiara czyni cuda. Mamy XXI wiek, postępy w medycynie są duże, mamy nadzieję, że rdzeń Dominika się zregeneruje, by mógł funkcjonować sprawnie - podkreśla pan Krzysztof.

Właśnie dla tego dzielnego i uśmiechniętego trzylatka mieszkańcy Kościerzyny zawitali w poniedziałek na Rynek. Z inicjatywy Kariny Młodzianowskiej odbył się tam bowiem festyn charytatywny "Z serca dla Dominika".

- Decyzja o zorganizowaniu festynu była spontaniczna. Poznałam Dominika. Chciałam mu pomóc. Opowiedziałam jego historię koleżance. Stwierdziła, że musimy pomóc. Na akcję bardzo pozytywnie zaczęli reagować właściciele różnych firm oraz inne osoby, które przyłączyły się do tej inicjatywy - zaznacza Karina Młodzianowska.

Festynowi towarzyszyło wiele atrakcji, między innymi animacje i dmuchany plac zabaw dla dzieci, kiermasz regionalny, pokaz tańca nowoczesnego, występ zespołu Silverton ***, fireshow, czy liczne licytacje.

- Zlicytować można było bardzo wiele rzeczy, np. vouchery do salonów kosmetycznych, kosmetyki, zabawki, karnet na strzelnicę, kolacje w restauracjach, storczyki, figurki, przejazd motocyklem. Mieliśmy tak wiele rzeczy do zlicytowania dzięki wielu osobom, które przyłączyły się do akcji i podarowały przeróżne przedmioty i usługi - mówi Karina Młodzianowska.

Chętnych nie brakowało też do wspólnej zabawy oraz pomocy Dominikowi.

- Już od samego początku wydarzenia na Rynku pojawiło się wiele osób. Ludzie byli bardzo hojni. Jesteśmy zadowolone z festynu. Każdy pieniążek przeznaczony na Dominika jest kroplą nadziei, aby temu dziecku pomóc. Każda pomoc jest ważna i cenna - podsumowuje Grażyna Bojonczak.

Cały dochód pozyskany z festynu zostanie przekazany na rehabilitację Dominika.

- Z całego serca wraz z Dominikiem dziękuję wszystkim tym, którzy wpłacają pieniądze na konto, wrzucają do puszek, uczestniczą w tym festynie - dziękuje pan Krzysztof.

Pomóc Dominikowi można też wpłacając środki na konto bankowe (Bank BZ WBK): 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374 tytułem "849 pomoc dla Dominika Raczkowskiego".

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.