Gwałtowne burze nad Kaszubami - sporo strażackich interwencji, przerwy w dostawach prądu

sobota, 12 sierpnia 2017 r., 02:04
fot. internet/IMiGW

W nocy z piątku na sobotę nad Kaszubami przeszła potężna nawałnica. Wskutek gwałtownej burzy sporo interwencji odnotowali strażacy, w wielu miejscach na drogi spadły powalone konary, brakuje też prądu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia.

W nocy z piątku na sobotę nad Kaszubami przeszła gwałtowna burza. Nawałnica z silnymi momentami podmuchami wiatru i ulewami doprowadziła do wielu strażackich interwencji m.in. do powalonych konarów drzew na drogach. W kilku przypadkach drzewa bądź gałęzie spadły też na budynki.

W związku gwałtownymi burzami w wielu powiatach na Pomorzu nie ma prądu. Jak informuje Energa-Operator bez prądu pozostaje m.in. ok. 96000 odbiorców i 2950 stacji transformatorowych w powiatach: kartuskim, kościerskim/ starogardzkim, tczewskim i wejherowskim (aktualizacja godz. 01:57). Prądu nie ma m.in. w części Łapalic. Aktualne informacje o wyłączeniach znaleźć można tutaj.

W związku z prognozami ostrzeżenia i komunikaty wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z komunikatem szeroka strefa burz z licznymi gwałtownymi wyładowaniami rozciągała się wzdłuż całej południowej granicy woj. pomorskiego przemieszczając się na północ. Szacowany opad deszczu od 15-25 mm/h, w wielu miejscach >30 mm/h. Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gradu (>80%). Porywy wiatru miejscami przekraczały 100 km/h.

Zgodnie z zagrożeniem II stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 6 rano w sobotę.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.