Policjanci po ponad dwóch latach wrócą do służby

środa, 9 sierpnia 2017 r., 12:19
fot. archiwum/KPP Kościerzyna

Trzej kościerscy policjanci, którym pierwotnie zarzucano spożywanie alkoholu na terenie komendy oraz niewykonanie poleceń przełożonego, po ponad dwóch latach wracają do służby. Rozkaz personalny o wymierzeniu im kary dyscyplinarnej w postaci wydalenia ze służby został umorzony. Jest to efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w przeprowadzonym postępowaniu dyscyplinarnym stwierdził kilkanaście uchybień popełnionych przez rzecznika dyscyplinarnego, jak i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

- Rozkaz personalny o wymierzeniu policjantom kary dyscyplinarnej w postaci wydalenia ich ze służby został umorzony. Obecnie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku trwa postępowanie administracyjne przywracające policjantów do służby - informuje nadkom. Maciej Stęplewski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Powrót policjantów do służby jest efektem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku uchylający dyscyplinarkę wobec kościerskich funkcjonariuszy policji. Zarówno podczas prowadzenia postępowania, jak i wymierzania kary dyscyplinarnej sąd dopatrzył się bowiem szeregu błędów proceduralnych. Tym samym zarówno Komendant Powiatowy Policji w Tczewie oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku polegli na znajomości ustawy o Policji. Nie poniosą jednak za to żadnych konsekwencji.

- Policja w zakresie stwierdzonych przez sąd błędów proceduralnych miała odmienne zadanie. Kwestia ta została podniesiona podczas sprawy sądowej. Nie komentujemy jednak wyroku sądu i będziemy się do nie stosować. Doszukiwanie się odpowiedzialności ze strony rzecznika dyscyplinarnego jest bezprzedmiotowe, gdyż minął termin, w jakim ewentualnie można byłoby wobec niego wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje - podkreśla nadkom. Maciej Stęplewski.

Dodajmy, że ówczesny Komendant Powiatowy Policji w Tczewie - Robert Sudenis, który był rzecznikiem dyscyplinarnym w tej sprawie, obecnie jest zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

Przypomnijmy, że do sytuacji, w konsekwencji której trzej kościerscy funkcjonariusze zostali zwolnieni ze służby, doszło w połowie maja 2015 roku. Wówczas Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie telefonicznie został powiadomiony o tym, że jego podwładni spożywają alkohol na terenie komendy. Natychmiast powiadomił o tym wydział kontroli, którego funkcjonariusze niezwłocznie przyjechali na miejsce. W budynku zastano trzech funkcjonariuszy, będących po służbie, od których był wyczuwalny alkohol. Policjanci nie zgodzili się jednak na badanie alkotestem.

Wszczęto wobec nich postępowanie o wykroczenie w sprawie spożywania alkoholu na komendzie. Komenda Miejska Policji w Gdyni zakończyła je skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie mundurowych. Ostatecznie jednak sąd uniewinnił policjantów od zarzucanego im czynu. Wyrok jest prawomocny.

Równolegle z postępowaniem wykroczeniowym toczyło się także postępowanie dyscyplinarne, podczas którego oddalono zarzut spożywania alkoholu na terenie jednostki przez policjantów. Mundurowi odpowiadali więc wyłącznie za dwukrotne niewykonanie polecenia służbowego, które miało polegać na odmowie poddaniu się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Postępowanie zakończyło się dla nich wymierzeniem kary wydalenia ze służby.

Funkcjonariusze odwołali się jednak od decyzji Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie, który był ich przełożonym dyscyplinarnym, do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Ten jednak podtrzymał decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym. Sprawę skierowali więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który po szczegółowym zbadaniu sprawy stwierdził naście uchybień proceduralnych w postępowaniu prowadzonym przez obu komendantów i uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego i powiatowego.

Z takim postanowieniem nie zgadzał się jednak Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, który wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Postępowanie administracyjne ma zostać przeprowadzone w ciągu 30 dni. Funkcjonariusze w tym czasie muszą przejść między innymi badania lekarskie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.