Strażacy podsumowują ubiegłotygodniowe interwencje, a przed nami kolejne nawałnice

poniedziałek, 31 lipca 2017 r., 15:27
fot. nadesłane/Dawid Gackowski

Tylko od piątku do sobotniego południa kościerscy strażacy interweniowali w związku intensywnymi opadami deszczu. Po słonecznym weekendzie, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez kolejnymi ulewami, burzami. Przewiduje się nawet wystąpienia tornada.

Od środy do czwartku kościerscy strażacy aż kilkadziesiąt razy wyjeżdżali do akcji, by usuwać skutki długotrwałych opadów deszczu. Od piątku do sobotniego południe odnotowali kolejnych ponad 20 interwencji. Jak informuje mł. bryg. Tomasz Holc, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, głównie działania polegały na pompowaniu wód z zalanych dróg, posesji, czy piwnic.

Po słonecznych weekendzie, przed nami kolejne ulewy i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku, 31 lipca od godziny 14. do wtorku, 1 sierpnia do godziny 10.

Przed nawałnicami, które mogą wystąpić we wtorek.

- Napływające w dzień powietrze, zwłaszcza w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego oraz stref dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, będzie charakteryzować się dużym nagromadzeniem pary wodnej, sprzyjając będzie rozwojowi gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Nad regionem spodziewane są burze o charakterze nawalnym którym towarzyszyć będą nawalne opady deszczu do 40 mm, grad do 2-4 cm, silne porywy wiatru do 70 - 95 lokalnie 100 km (zjawisko DOWNBURST). W takich warunkach nawałnice mogą łamać i wyrywać drzewa z korzeniami, może dojść do uszkodzeń budynków głównie dachów i zalań piwnic oraz dróg - ostrzega Dawid Gackowski, synoptyk Polskiego Stowarzyszenia Meteorologii oraz portalu burzelniska.pl.

(Według najnowszych prognoz wynika że jest małe ryzyko około 10 - 20 proc. na pojawienie się trąby powietrznej wskazuje na to dość wysoki wskaźnik STP signoficant tornado parametr.)

O możliwości wystąpienia gwałtownych burz w Północnej Polsce przestrzega również Sieć Obserwatorów Burz.

- Należy się spodziewać deszczu dochodzącego do 70 litrów wody na metr kwadratowy i/lub gradu o średnicy powyżej 4 cm i/lub licznych wyładowań i/lub wiatru szkwałowego osiągającego ponad 100 km/h. Możliwe jest pojawienie się tornada - informuje Sieć Obserwatorów burz.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.