Diagnoza: Rak. Czy to wyrok? Urząd marszałkowski wydał poradnik dla pacjentów kościerskiego szpitala

środa, 19 lipca 2017 r., 11:37
fot. nadesłane/Urząd Marszałkowski w Gdańsku

Urząd Marszałkowski w Gdańsku wydał kolejny "Przewodnik Pacjenta Onkologicznego". Tym razem jest on skierowany do pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Do placówki trafi 5.000 egzemplarzy poradnika, w których będzie można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących odpowiednich badań diagnostycznych, metod leczenia czy przebiegu procesu powrotu do zdrowa.

W środę w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku wicemarszałek Paweł Orłowski przekaże niemal 5.000 egzemplarzy "Przewodnika Pacjenta Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzyniee" prezesowi i dyrekcji kościerskiej placówki.

- Przewodnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Czy zawsze podczas chemioterapii wypadają włosy? Czy podczas terapii można uprawiać sport? Co i jak jeść, aby wzmacniać organizm? Czy leczenie jest skuteczne? Osoby, które są zaniepokojone stanem zdrowia zazwyczaj nie wiedzą, z jakich badań mogą skorzystać. Które z nich można wykonać bez skierowania, a jakie wymagają zlecenia od lekarza? Nie mają też świadomości na czym konkretne badanie polega np. tomografia komputerowa lub jak należy się do niej przygotować np. trzeba być na czczo, nie należy mieć metalowych elementów w ubraniu? - informuje Sławomir Landowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

- Fizyczne dolegliwości wynikające z leczenia onkologicznego zazwyczaj wpływają na psychiczny stan zdrowia pacjenta. Dlatego też w szpitalu pracuje zespół psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych. Często chorzy, ze względu na np. mdłości występujące podczas chemioterapii, zapominają o roli produktów żywnościowych w procesie powrotu do zdrowia. Odpowiednio dobrana, urozmaicona i zbilansowana dieta to podstawa szybkiej rekonwalescencji - kontynuuje.

Te i wiele innych niezbędnych informacji znajdą osoby, które otrzymają poradnik w kościerskim szpitalu. Warto go przeczytać, to przewodnik, w którym chorzy znajdą dużo cennych podpowiedzi.

Dodajmy, że to już trzeci broszurka wydana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Swoje poradniki mają już Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (działające w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy) oraz Gdyńskie Centrum Onkologii (będące w strukturze spółki Szpitale Pomorskie).

AL
info: UMWP w Gdańsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.