Rośnie popularność PKM. Przez ostatnie pół roku podróżowało nią 1,5 miliona pasażerów

wtorek, 11 lipca 2017 r., 13:40
fot. archiwum

Od początku 2017 roku z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystało już półtora miliona pasażerów. Tylko w czerwcu pociągami na liniach PKM podróżowało 262,6 tysięcy osób. To o 20 procent więcej niż w analogicznym okresie w czerwcu ubiegłego roku. Największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza połączenia z Kartuz i Kościerzyny do Trójmiasta.

Jak informuje PKM, w pierwszym półroczu 2017 r. pociągi trójmiejskiej SKM obsługujące cztery trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewiozły prawie 1,5 mln pasażerów. Przez cały 2016 r. natomiast z jej usług skorzystało nieco ponad 2 mln osób.

- Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt konsekwentne rozwijanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego regionalnej części projektu PKM - czyli połączeń z Kartuz i Kościerzyny do Trójmiasta. To właśnie na odcinkach regionalnych w pierwszym półroczu 2017 r. odnotowane zostały największe wzrosty liczby pasażerów w stosunku do 2016 roku - informuje PKM.

Warto też przypomnieć, że w ubiegłym roku przez lipcowe ulewy PKM miało 1,5-miesięczną przerwie w funkcjonowaniu. Nawałnica uszkodziła część nasypów kolejowych, w efekcie czego odnotowano mniejszą liczbę przewożonych pasażerów.

W czerwcu 2017 na trasie Gdańsku Kartuzy podróżowało aż 65 tys. pasażerów, dla porównania rok wcześniej było ich 26,5 tys. Natomiast na trasą Kościerzyna - Gdańsk/Gdynia w czerwcu przewieziono 56,5 tys. osób, rok wcześniej natomiast 40 tys. Jak podkreśla PKM, wzrost liczby pasażerów podróżujących z Kaszub to zasługa m.in. uruchomionego w grudniu 2016 r. nowego systemu bezpośrednich połączeń z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza i dalej przez Sopot do Gdyni.

- W tym momencie Kościerzyna i cały powiat kościerski posiadają największą liczbę połączeń z Trójmiastem od momentu, kiedy Województwo Pomorskie stało się organizatorem publicznego transportu zbiorowego - informuje PKM.

Największą popularnością na trasie z Kościerzyny do Trójmiasta cieszy się poranny pociąg wyjeżdżający z Kościerzyny o godz. 6.35. Najwięcej osób na tej trasie wsiada w Kościerzynie, Somoninie i Żukowie oraz - już na odcinku miejskim - w Gdańsku Jasieniu i Gdańsku Kiełpinku. Większość pasażerów wysiada na przystankach Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Strzyża, Gdynia Główna, Żukowo i Sopot.

Mimo rosnącej popularności PKM, korzystający z niej pasażerowie skarżą się na zbyt małą liczbę składów w godzinach szczytu oraz na kursujące tylko raz na godzinę pociągi z Kaszub. Jak się okazuje większa liczba kursów będzie możliwa po wybudowani drugiej linii torów na trasach do Kartuz i Kościerzyny. Ma to nastąpić do 2020 roku.

- Dopóki PKP PLK nie dobudują drugiego toru na swoich liniach do Kartuz i do Kościerzyny, większa częstotliwość pociągów na tych trasach niż obecnie nie jest, niestety, możliwa... - po prostu na jednym torze w obu kierunkach więcej pociągów nie da się zmieścić. Ale projekt takiego drugiego toru już powstaje i ma on zostać wybudowany w obecnym okresie unijnego dofinansowania. Natomiast co do 2-członowych składów w szczycie to... zgadzamy się z Panem i regularnie przekazujemy do naszego przewoźnika postulaty pasażerów, aby takie połączenia obsługiwał większymi, 3-członowymi składami. Z tego co wiemy stara się tak robić, ale nie zawsze - ze względu na np. awarie lub planowe serwisowanie pojazdów - mu to się udaje - czytamy w odpowiedzi PKM na post jednego z użytkowników na fb.

MD-Z
Info: PKM S.A.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.