Szpital w Kościerzynie będzie szkolił specjalistów chirurgii onkologicznej

czwartek, 6 lipca 2017 r., 15:05
fot. archiwum

Lekarze chcący specjalizować się w chirurgii onkologicznej do tej pory mogli wybierać tylko spośród trzech szpitali w województwie pomorskim. Od czerwca na mapie pojawił się czwarty punkt: Kościerzyna.

23 czerwca br. za zgodą konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii onkologicznej prof. Jacka Zielińskiego i przy poparciu prof. Janusza Jaśkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMED, przyznano Oddziałowi Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. akredytację do prowadzenia specjalizacji z chirurgii onkologicznej. Akredytacja obejmuje trzy miejsca szkoleniowe.

- Do tej pory mogliśmy szkolić lekarzy w dziedzinie chirurgii ogólnej, a teraz możemy również w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Chorzy na nowotwory wymagają szczególnej opieki, a my staramy się, by mogli liczyć w kościerskim szpitalu na coraz szerszą i zawsze bardzo specjalistyczną pomoc. Wyraźnie widać profilowanie szpitala w kierunku onkologii, nasze działania - lekarzy, pracowników medycznych i zarządu - składają się w jedną spójną całość, bardzo pozytywną dla pacjenta onkologicznego - mówi dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący oddziałem.

Aby dołączyć do listy oddziałów przyjmujących lekarzy na specjalizacje trzeba spełniać bardzo wyśrubowane kryteria. Ośrodek musi mieć zaplecze z odpowiednią ilością i jakością sprzętu medycznego. Oczywiście muszą być specjaliści chirurdzy onkolodzy czynnie wykonujący zawód, a liczba wykonywanych zabiegów powinna być odpowiednio wysoka. Otrzymanie akredytacji to duży prestiż dla oddziału oraz możliwość inwestowania w przyszłą kadrę lekarską.

- Ścieżka specjalizacji jest od lat ta sama. Lekarz po stażu przechodzi przez postępowanie kwalifikacyjne w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego, są to kwalifikacje umożliwiające odbywanie specjalizacji z wybranej dziedziny medycyny. To droga otwarta zarówno dla lekarzy od razu po studiach, po obowiązkowym stażu, jak i dla tych, którzy chcą zrobić specjalizację z kolejnej dziedziny- podkreśla dr n. med. Piotr Woźniacki, asystent oddziału.

nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.