Kościerzyna. Połączyła ich krew - mundurowi dzielili się płynem ratującym życie

niedziela, 2 lipca 2017 r., 09:54
fot. AL

10,8 litrów płynu ratującego życie oddano podczas akcji "Sobota Mundurowych Krwiodawców". Darem krwi dzielili się nie tylko strażacy i policjanci, ale również niemundurowi krwiodawcy. Kolejną wspólną zbiórkę zaplanowano na 9 września.

Akcja "Sobota Mundurowych Krwiodawców" zainaugurowana. W sobotnie przedpołudnie Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie odwiedziło 30 osób, z tego 24 mogło oddać krew. Łącznie udało się więc pozyskać 10,8 litrów płynu ratującego życie.

Zbiórka krwi nie bez powodu odbyła się na początku okresu letniego.

- Zorganizowaliśmy tę akcję, by przypomnieć, że szczególnie w czasie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew, że trzeba oddawać ją regularnie, by nie zabrakło jej dla tych, którzy jej potrzebują - podkreśla mł. kpt. Radosław Zwara, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kościerzynie.

- Jako strażacy, zarówno funkcjonariusze i ochotnicy, nie zawsze znajdujemy czas, by na co dzień oddawać krew. Po dzisiejszym spotkaniu widać, że frekwencja podczas sobotniej zbiórki dopisała. Mamy nadzieję, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poprzez nasze zaangażowanie zobaczy, że w weekendowych akcjach oddawania krwi jest sens i będzię kontynuowało to przedsięwzięcie - dodaje.

Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić innym medykamentem, podzieliło się czterech policjantów, 15 strażaków, w tym pięciu funkcjonariuszy i 10 członków OSP oraz pięcioro niemundurowych krwiodawców.

- Policyjny Klub HDK działa od niedawna. Niemniej już po raz trzeci bierzemy udział w zorganizowanych akcjach oddawania krwi. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i pomagać ludziom, oddając krew - zaznacza sierż. sztab. Michał Grota, prezes Klubu HDK przy KPP w Kościerzynie.

Wśród sobotnich krwiodawców nie zabrakło i takich, którzy przekroczyli 20, czy 30 litrów oddanej krwi.

- Jest to wyjątkowy dzień, bo przekroczyłem granicę 30 litrów oddanej krwi. Obecnie jestem członkiem kościerskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi, wcześniej przez prawie 20 lat byłem członkiem kartuskiego klubu. Oddawanie krwi jest u mnie tradycją rodzinną. Ojciec przez ponad 30 lat był prezesem Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach, krwiodawcą jest mój brat, krew oddaje również moja mama - mówi bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- Cieszę się, że ta akcja została zorganizowana właśnie na początku wakacji. Okres letni jest bowiem czasem, kiedy nawet ci, którzy systematycznie oddają krew, w wakację robią sobie przerwę. W ciągu wakacji pojawia się większe zapotrzebowanie na krew, co jest spodowane większą ilością różnych wypadków. Tak wysoka frekwencja podczas tej akcji, pozwoli nam w dość znaczym stopniu zasilić bank krwi, zarówno tą mundurową, jak i niemundurową, gdyż to w przedsięwzięcie włączyli się także cywile - podsumowuje.

Kolejne sobotnie akcje oddawania krwi zaplanowano na 9 września i 18 listopada.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.