Światowy Zjazd Kaszubów w Rumi

sobota, 1 lipca 2017 r., 15:44
fot. AL

Setki Kaszubów z różnych zakątków świata przybyło w sobotę do Rumi, gdzie odbyła się kolejna edycja Światowego Zjazdu Kaszubów. To jedno z najważniejszych w roku wydarzeń dla mieszkańców i sympatyków regionu. Łączy tych, którzy są dumni ze swoich kaszubskich korzeni.

Światowy Zjazd Kaszubów to święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z różnych zakątków globu. Corocznie organizatorem tego wydarzenia jest inna miejscowość. Przez lata zjazdy odbywały się m.in. w Lęborku, Pucku, Kartuzach, Wdzydzach Kiszewskich, Chojnicach, na Helu czy w Wejherowie.

Gospodarzem dziewiętnastej edycji imprezy była Rumia. Uczestnicy obchodów przyodziani w kaszubskie stroje i barwy, dzierżąc żółto-czarne flagi licznie stawili się na obchodach.

Rozpoczęto je mszą św. o godz. 11.15 w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Po niej barwny korowód przemaszerował na teren Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rumi. Tam na uczestników czekały liczne występy, stoiska twórców ludowych i całe mnóstwo atrakcji.

W programie imprezy ujęto m.in. występy Zespółu Pieśni i Tańca Gdynia, uczestników Kaszubskiego Idola, Weroniki Korthals, Damroki, zespołu Fucus i finalistów projektu "Rumski Wokal".

Gwiazdami wieczoru będą Monika Lewczuk i Kamil Bednarek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.