W sobotę mundurowa akcja oddawania krwi

poniedziałek, 26 czerwca 2017 r., 15:19
fot. archiwum

W sobotę w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie poleje się krew. Najcenniejszym lekiem, płynem dającym nadzieję i ratującym życie będą dzielić się mundurowi. - W ten sposób chcemy zintegrować działające klubu honorowych dawców krwi oraz zachęcać do aktywniejszego oddawania krwi. Akcja ma też przypominać o tym, że można i warto oddawać krew - podkreśla mł. kpt. Radosław Zwara.

Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom. Szczególnie w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na krew. W tym też czasie odnotowuje się większą liczbę wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności krwiodawców.

Na przeciw potrzebom szpitali i pacjentów wychodzą kościerskie służby mundurowe, które za kilka dni zainaugurują nową akcję "Soboty Mundurowych Krwiodawców".

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku prowadzi akcję zachęcającą krwiodawców do oddawania krwi w soboty. Na co dzień nie każdy bowiem znajduje na to czas. Akcja ma też na celu zmniejszenie zapotrzebowania na krwiobusy, które są dosyć kosztowne. Jako strażacy chcieliśmy się wpiąć w to przedsięwzięcie. Stąd też pojawiła się inicjatywa, by organizować wspólne akcje oddawania krwi mundurowych krwiodawców - mówi mł. kpt. Radosław Zwara, prezes Klubu HDK PCK przy Komendzie Powiatowej PSP w Kościerzynie.

Pierwsza akcja odbędzie się w sobotę, 1 lipca w godzinach od 7.30 do 11 w Oddziale Terenowym RCKiK w Kościerzynie. Kolejne zaplanowano na 9 września i 18 listopada.

- W ten sposób chcemy zintegrować działające kluby honorowych dawców krwi, zachęcać krwiodawców do aktywniejszego oddawania krwi. Akcje te mają też przypominać o tym, że można i warto oddawać krew - podkreśla mł. kpt. Radosław Zwara.

Organizatorem akcji "Sobota Mundurowych Krwiodawców" jest Klub HDK przy KP PSP w Kościerzynie oraz Oddział Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie i działającego przy nim Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Patronat Honorowy nad akcją objęli: Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie, Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kościerzynie oraz Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.