Kościerski Dom Kultury świętuje jubileusz 60-lecia działalności

piątek, 23 czerwca 2017 r., 23:08
fot. AL

Diamentowy jubileusz świętuje w tym roku Kościerski Dom Kultury. Z tej okazji w piątkowy wieczór odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiono historię placówki, jak i podziękowano pracownikom i wszystkim dyrektorom kościerskiej instytucji kultury. Wieczór zwieńczył koncert Big Band Freddens.

- Niewiele jest na mapie Polski miejscowości, które odegrałyby tak ważną kulturotwórczą, jak nasze miasteczko, które na początku ubiegłego wieku było ważnym ośrodkiem tworzenia się myśli kulturotwórczej. Idea ta, nazwana później młodokaszubską, objąć miała cały obszar rdzennych Kaszub, ale i nie tylko. Patrząc z perspektywy dnia codziennego Kościerzyna miała poza tradycyjnymi jarmarkami miejskimi, dwa bardzo ważne zjawiska kulturotwórczej. Po pierwsze, jeden z najstarszych zwyczajów patriotycznych w kraju, pielgrzymkę pieszą do Wejherowa. Po drugie Kurkowe Bractwo Strzeleckie - podkreślał Jan Dittrich, dyrektor Kościerskiego Domu Kultury

Piątkowa uroczystość była okazją do przedstawienia 60-letniej historii kościerskiej placówki kulturalnej, jak i podziękowania wszystkim dyrektorom, jak i pracownikom tejże instytucji.

- Jesteśmy tu dzisiaj nie w przypadkowym składzie. Na tej sali zgromadzili się ludzie, którzy przez długie lata funkcjonowania KDK działali na rzecz jego rozwoju oraz dla dobra wszystkich mieszkańców. Za to jestem Państwu ogromnie wdzięczny, wszystkim razem i każdemu z osobna. Podziękowania kieruję zarówno do wszystkich dyrektorów, moich poprzedników, pracowników i instruktorów, którzy przez te 60 lat budowali wizerunek naszej kultury, jak i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie zaangażowali się w pracę na rzecz dobra naszej kultury - podkreślał Jan Dittrich.

- 60 lat to mnóstwo czasu. I można byłoby dziękować w nieskończoność, ale przyjmijcie podziękowania wszyscy razem, bo każdy, kto jest na tej sali, zrobił dla naszej instytucji coś wyjątkowego i dobrego - dodawał.

Szczególne podziękowania trafiły na ręce byłych dyrektorów KDK - Mieczysława Kuhna, Jana Zamkowskiego, Wiesława Knopika, Ireny Marszewskiej, Romana Knitter, Jolanty Bogusławskiej, jak i obecnego szefa Jana Dittricha, jego zastępczyni Jolanty Sutor oraz wieloletniego pracownika Zbigniewa Horeczko i realizatora dźwięku Dawida Jereczka.

Wieczór zwieńczył koncert Big Band Freddens.

Dodajmy, że uroczystości z okazji diamentowego jubileuszu Kościerskiego Domu Kultury potrwają do końca roku. Na piątek, 30 czerwca na kościerskim Rynku zaplanowano koncert zespołu Big Band Freddens który zaprezentuje się w nowej wersji - na rockowo. Ponadto we wrześniu odbędzie się spektakl filmowy, który będzie pokłosiem warsztatów z Konradem Mastyłło. Na przełomie listopada i grudnia dla mieszkańców, jak i przed komisją CIOFF Światowy Związek Śpiewaczy i Zespołów Tanecznych w nowym repertuarze wystąpi z kolei Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna".

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.