Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cisewiu

piątek, 23 czerwca 2017 r., 09:10
fot. nadesłane/UG Karsin

Rozpoczęła się budowa drugiego reaktora biologicznego przy gminnej oczyszczalni ścieków w Cisewiu. Jego budowa była zaplanowana już na etapie projektowania obiektu, jednak w początkowych latach funkcjonowania oczyszczalni nie było konieczności jej realizacji.

Obecnie długość gminnej sieci kanalizacji sanitarnej wynosi prawie 90 kilometrów, a stopień skanalizowania gminy wynosi 96 proc. Dziennie oczyszczalnia w Cisewiu przetwarza średnio 417 m3 ścieków, przy maksymalnej wydajności 600 m3. Największe obciążenie występuje jednak w sezonie letnim, kiedy na terenie gminy przebywają setki turystów w domkach letniskowych i ośrodkach wypoczynkowych. Ilość ścieków zbliża się wtedy do granic technologicznych oczyszczalni.

Budowa drugiego reaktora podwoi jej wydajność, co zabezpieczy potrzeby gminy w tym zakresie. Ewentualna awaria jednego z reaktorów nie zatrzyma pracy całej oczyszczalni. Koszt zadania to ponad 3,9 mln zł, lecz na jego realizację gmina pozyskała ponad 2,75 mln (tj. 85 proc. wartości netto) dotacji ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W przetargu na wykonanie zadania najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Ekowater z Warszawy. Realizacja zadania podzielona jest na trzy etapy. Do końca sierpnia mają zostać wykonane prace budowlane, następnie nastąpi montaż instalacji technologicznych i automatyki, a w trzecim etapie nastąpi modernizacja istniejącego reaktora. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2018 r.

nadesłane/UG Karsin/Łukasz Datta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.