Absolutorium z gradem pochwał dla Zarządu Powiatu Kościerskiego

środa, 21 czerwca 2017 r., 16:37
fot. AL

Radni powiatowi nie mieli wątpliwości, że ubiegłoroczny plan finansowy został zrealizowany, a co więcej udało się wypracować wyższą nadwyżkę niż zakładano. Do tego, co najbardziej istotne, spada zadłużenie powiatu. Nie kryli więc słów uznania w kierunku zarządu za ogrom pracy wykonany w 2016 rok.

Dochody na poziomie 72.805.982 zł, co stanowiło 100,4 proc. planu, wydatki z kolei wyniosły 64.432.751 zł, a więc zostały wykonane w 93 proc., w tym 1.928.565 zł przeznaczono na inwestycje - tak w wielkim skrócie przedstawia się wykonanie ubiegłorocznego budżetu powiatu przez zarząd. W 2016 roku wypracowano także nadwyżkę w kwocie 8.373.231 zł, co dało 251,44 proc. planu. Na koniec grudnia 2016 roku zadłużenie samorządu wyniosło 31.705.243, 68 zł, a co za tym idzie w stosunku do roku 2015 zmniejszyło się o 10.16 proc. Wskaźnik zadłużenia wyniósł 43,55 proc. W porównaniu z rokiem poprzednim uległ zmniejszeniu o 13,78 proc.

Tak wykonany plan finansowy spotkał się z aprobatą komisji rewizyjnej, która jednogłośnie zawnioskowała za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem zarządowi absolutorium.

- Chciałbym podziękować pani staroście oraz wszystkim kierownikom jednostek, którzy przyczynili się do tak dobrego wyniku. Chciałbym pogratulować sposobu wydatkowania tych pieniędzy, by zarząd wykonał naprawdę ogrom pracy. Komisja rewizyjna była pod dużym wrażeniem, przede wszystkim pod względem oszczędności w wydatkowaniu środków oraz tego, że potrafiliście tak skutecznie tymi pieniędzmi gospodarować. Wniosek o udzielenie zarządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2016 został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich członków komisji rewizyjnej - mówił Jan Dittrich, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Słów uznania za ubiegłoroczną pracę w kierunku zarządu nie kryli także radni.

- Zarząd powiatu spłacił kredyt zaufania, który został mu udzielony przed rokiem. Jesteśmy w trakcie realizacji programu naprawczego i na pewno zarządowi, przy naszej współpracy i akceptacji, nie zabrakło determinacji i konsekwencji w jego realizacji, choć nie zawsze udawało się założenia tego planu osiągnąć. To, co bardzo cieszy to także wysoki poziom współpracy zarządu z samorządami. Powiat jest otwarty na współpracę, szuka dróg tej współpracy. Cieszy również to, że zarząd skorzystał i korzysta nadal z tej atmosfery, która jest w radzie, dobrodziejstwa, które dali wyborcy, bo wybrali radnych, którzy są godni piastowania tych funkcji. Są bardzo odpowiedzialni. Zarząd potrafił to wykorzystać, widzi, że dzięki zgodzie w radzie, można osiągnąć więcej - mówił radny Andrzej Hinc.

- Trzeba jednak spojrzeć też na sprawę wydatków bieżących, w tym pracowników starostwa. Zarząd w najbliższym czasie pewnie będzie musiał przyjrzeć się sprawom płacowym, aby polepszyć warunki pracy i płacy pracownikom - dodał

- Dziękuję za obiektywną, odpowiedzialną postawę radnych. Dziękuję za złożone deklaracje w kontekście poprawy sytuacji wszystkich pracowników starostwa, którzy mają bardzo mocno ograniczone płace od wielu lat. Cieszę się, że mówimy o tym dzisiaj i ten temat będzie w najbliższym czasie wracał - podkreślał z kolei Tomasz Derra, przewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego.

- Cieszę się, że znad powiatu odeszły już złe demony. Świadczy o tym jednomyślność radnych. W poprzedniej kadencji zastanawialiśmy się, czy zarząd otrzyma wymaganą liczbę głosu, by uzyskać absolutorium. Wówczas z pewnością źle się rządziło. Pani starosto, dziękuję, że potrafi pani zjednoczyć nas wszystkich wokół siebie - zaznaczał radny Grzegorz Brzoskowski.

Radni jednogłośnie nie tylko przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016, ale też udzielili absolutorium z tegoż tytułu Zarządowi Powiatu Kościerskiego.

- Chciałabym podziękować zarówno zarządowi, jak i radnym za zaangażowanie i merytoryczną pracę - dziękowała starosta Alicja Żurawska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.