Ogród po zmroku - bezpieczeństwo i estetyka oświetlenia

piątek, 16 czerwca 2017 r., 10:21
fot. nadesłane

Właściwe oświetlenie posesji daje poczucie bezpieczeństwa, chroni przed intruzami. Większość właścicieli prywatnych domów dba o właściwe oświetlenie podjazdu, alejki wiodącej od furtki do drzwi wejściowych oraz samego wejścia do domu.

Bezpieczne oświetlenie frontowe

Zwykle jemu właściciele poświęcają najwięcej uwagi. Liczne lampy ustawione wzdłuż dojazdu do garażu i dojścia do drzwi wejściowych ułatwiają łatwe dotarcie do celu i szybkie znalezienie kluczy. W blasku światła czujemy się też bezpiecznie. Lampy powinny być tak rozmieszczone, by cała droga była oświetlona, bez miejsc zacienionych.

Dla zwiększenia funkcjonalności oświetlenia powinny być załączone czujniki ruchu (uruchamia się w momencie wjazdu lub wejścia na posesję) lub programatory czasowe. Dzięki nim światło ułatwiające dojście na posesję nie musi świecić się całą noc.

Warto jednak umieścić nad drzwiami wejściowymi stale świecący się kinkiet oraz lampę z numerem domu. Nie pobierają dużo prądu, ale dzięki nim możemy zobaczyć, kto puka do nas nocną porą. Dzięki automatyzacji wyłączą się wraz z nastaniem świtu.

Oświetlenie alejek ogrodowych

W ciepłe letnie noce spacer po ogrodowych alejkach to ogromny relaks. Muszą być jednak dobrze oświetlone, by skutecznie uniknąć wszelkich nierówności. Można wzdłuż nich umieścić lampy na słupach (raczej stylizowane) lub umieszczone bezpośrednio na trawnikach, mini ogrodzeniach (aranżacje nowoczesne). Dodatkowo pełnią one funkcje aranżacyjne w ciągu dnia, a zwłaszcza w nocy, kiedy tworzą niepowtarzalny nastrój.

Oświetlenie okazów roślinnych i obiektów małej architektury

W celu wyeksponowania niektórych elementów ogrodu, najlepiej jest zastosować oświetlenie punktowe. Reflektory umieszczone u dołu obiektu z reflektorem skierowanym ku górze potrafią wydobyć niezwykłe kształty konarów, różne cienie zielonych liści. Od bardzo jasnych po bardzo ciemną zieleń.

Doradcy z lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl przypominają nam, że oświetlenie punktowe to doskonały sposób na podkreślenie walorów małe, ogrodowej architektury. Ażurowe ściany altanki, drewniane ławki zupełnie inaczej będą wyglądały w świetle nocnych reflektorów.

W zależności od stylu ogrodu do wyboru mamy różne stylizacje lamp. W ogrodach angielskich, barokowych najlepiej prezentować będą się lampy przypominające zabytkowe, z licznymi ozdobami. Ogrody nowoczesne lubią minimalizm i w nich najlepiej zastosować lampy proste, bez ozdób, z kloszami w kształcie brył geometrycznych.

Odpowiedniego doboru wymaga także moc i barwa oświetlenia. Najbardziej intensywne powinno być w bezpośrednim otoczeniu domu. Najlepiej zastosować tu lampy o świetle białym, dającym dobrą widoczność. Odleglejsze zakątki ogrodu można oświetlać za pomocą ciepłych barw światła żółtego, nadaje ono niepowtarzalny klimat.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.