Sekret iluzji Marcina Muszyńskiego

piątek, 16 czerwca 2017 r., 10:07
fot. nadesłane

Marcin Muszyński to przedstawiciel czołówki krajowych iluzjonistów. Jego występy w programie "Mam Talent" obserwowała cała Polska. Prezentował magiczne sztuczki na licznych festiwalach i własnej trasie koncertowej, zawsze robiąc duże wrażenie na publiczności. Co sprawia, że Muszyński tak dobrze radzi sobie na scenie?

Z pewnością jednym z ważniejszych czynników jest talent i pasja. Bez zaangażowania Muszyński nie byłby w stanie stworzyć równie absorbujących pokazów, ale to tylko część odpowiedzi. Można bowiem zgłębiać tajniki magii i doskonale opanować sztukę iluzji, a i tak nie radzić sobie dobrze na scenie. Oczywiście, zdolności manualne i wiedza techniczna też są ważne. Iluzjonista musi również znać dobrze fizykę, optykę, pirotechnikę, czasem chemię, a także psychologię. Dobrze jeśli ma wiedzę o scenografii i o oświetleniu - wszystko to jednak są narzędzia, z których dopiero kreatywne działanie jest w stanie stworzyć niezapomniane show. Zawód ten wymaga także choć odrobiny umiejętności aktorskich i charyzmy - na szczęście dla Muszyńskiego, tego mu nie brakuje.

Kluczem może być także doskonała organizacja. Iluzjonista powinien zresztą być świetnym logistykiem. Magiczne show to zawsze misternie przygotowany spektakl, wymagający od autora sporego nakładu pracy, rzadko tak naprawdę dostrzeganego i docenianego przez publiczność. Tymczasem jest to kwestia zorganizowania nie tylko całego sprzętu i akcesoriów, ale również dopracowania terminarza, zgrania ze sobą całej ekipy, a także konceptualnego opracowania całego występu i wielu innych mniej lub bardziej istotnych zadań. Muszyńskiemu sprawę ułatwia posiadanie własnego sprzętu (scenografia, oświetlenie, kostiumy, etc.), ale i tak dobre przygotowanie do pokazów zajmuje dużo czasu - nie mówiąc o tym, że opracowanie nowych numerów też trwa, bywa, że nie tylko miesiące, ale wręcz lata.

Odpowiedz można też doszukiwać się w samym show. Muszyński jest perfekcjonistą i drobiazgowo dopracowuje każdą sztuczkę, aby poczucie czegoś wyjątkowego towarzyszyło widzowi przez cały spektakl. Muszyński pragnie zadziwiać widza, pobudzać u niego wyobraźnię, a robi to w sposób wyjątkowo sympatyczny. Dla niego ważne jest, aby publiczność bawiła się razem z nim. Ponadto, warto podkreślić, że iluzjonista ma w zanadrzu cały szereg etiud o różnym charakterze - zarówno na mały, kameralny event firmowy, jak i festiwalową scenę czy telewizyjny ekran. Co ważne, nie są to oderwane od siebie triki, a całe opowieści od początku do końca wyreżyserowane. W ten sposób artysta zabiera widza w magiczną podróż do świata, w którym to co nieprawdopodobne jest możliwe.

Pomysłowość, kreatywność, dobre przygotowanie, pracowitość i spora wiedza, a do tego talent sceniczny i wieloletnie doświadczenie - to właśnie te kwestie sprawiają, że show tego iluzjonisty są tak bardzo udane. A jak Muszyński dokonuje swoich sztuczek, np. tej z latającym fortepianem? Niech to akurat pozostanie jego sekretem. W iluzji kwestia techniki wykonania nie powinna być zresztą najważniejsza. Oglądając magiczne show, nie warto szukać dziury w całym i zaglądać za kotarę tajemnicy - tak jak nie każdy musi wiedzieć jak działa samochód, aby nim jeździć. Lepiej się skupić na samym spektaklu i tym, jak artysta zachowuje się na scenie, jak próbuje widza bawić i choć na chwilę oderwać go od szarej codzienności. W końcu to właśnie zapewnianie rozrywki jest głównym zadaniem iluzjonisty. A ten aspekt tej niezwykłej sztuki Muszyński opanował do perfekcji.

Więcej informacji, filmów oraz zdjęć na stronie www.marcinmuszynski.com

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.