Black & White - kapelusze SEO

piątek, 16 czerwca 2017 r., 10:02
fot. nadesłane

White Hat SEO vs Black Hat SEO to dwa pojęcia związane ściśle z pozycjonowaniem stron internetowych. Pierwsze z nich oscylują wokół działań zgodnych z zasadami Google, drugie określane są jako niedozwolone i wiążące się z konsekwencjami ze strony robotów. Na czym polegają kapelusze SEO?

Metody pozycjonowania

Techniki pozycjonowania to kwestia, która na przestrzeni lat ulegała wielu metamorfozom przede wszystkim ze względu na wciąż aktualizowane wymogi Google, mające na celu eliminację nieuczciwych praktyk w zakresie SEO.

White Hat SEO to szereg działań pozycjonujących, dzięki którym wyraźnie widać efekty w wynikach wyszukiwania bez konieczności ich manipulowania. W ten sposób głównie minimalizuje się otrzymanie kary od wyszukiwarki. Sens ma wyłącznie budowanie wartości danej witryny zgodnie z faktorami rankingującymi, tj. praca nad aspektami technicznymi, np. poprawą indeksacji, zmianą UX czy monetyzacji odbiorcy z wyników naturalnych. Liczba i jakość linków kierujących do strony klienta ma największe znaczenie dla tego rodzaju pozycjonowania.

Black Hat SEO z kolei jest w branży kolokwialnie nazywany spamem. Dokonuje manipulacji PageRanku - oszukuje algorytmy wyszukiwarki. Konsekwencją takich działań może być założenie filtra na konkretną frazę lub słowa kluczowe, co skutkuje obniżeniem pozycji witryny w wynikach wyszukiwania lub absolutne wykluczenie z indeksu wyszukiwarki.

Pozycjonowanie stron internetowych - czego unikać?

Czego należy się bezwzględnie wystrzegać w pozycjonowaniu witryny:
- cloaking - prezentowanie innych treści robotom wyszukiwarki i zupełnie odmiennych odbiorcom serwisu;
- ukrywanie linków;
- plagiat;
- nadmiar słów kluczowych;
- powielanie treści.

Działania White Hat SEO

Pozycjonowanie przyjazne wyszukiwarce Google polega na:
- tworzeniu interesującego i wartościowego contentu;
- przygotowaniu struktury linków wewnętrznych i zewnętrznych;
- interaktywnych usługach na stronie;
- przyzwoitej liczbie słów kluczowych;
- czystym kodzie witryny.

Optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych zależne jest od wielu czynników, niemniej warto zwrócić uwagę na sposoby przyjazne Googlebotom. Dzięki temu nasze pozycje wzrosną, a wizerunek marki umocni się w świadomości odbiorców, którzy z pewnością wrócę do serwisu. Szerzej o rodzajach pozycjonowania można przeczytać na stronie agencji interaktywnej High Interactivity.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.