Nieopodal Starej Kiszewy można spotkać łosie

poniedziałek, 12 czerwca 2017 r., 09:07
fot. nadesłane/Marek Czaja

Łosie coraz częściej można spotkać w polskich lasach. Przekonał się o tym pan Marek, który w sobotni poranek wybrał się fotografować ptaki w okolicach Starej Kiszewy, a w kadrach aparatu uwiecznił łosie.

Łoś jest jednym z największych dzikich zwierząt. Lubi podmokłe tereny. Stroni od ludzi, choć się ich nie boi. W sobotni poranek pan Marek miał okazję spotkać rodzinę łosi w lesie nieopodal Starej Kiszewy.

- Wybrałem się wczesnym rankiem nad Jezioro Krąg, by fotografować ptaki, a po drodze spotkałem klępę z łoszakiem - podaje Marek Czaja.

Warto dodać, że łoś nie jest zagrożeniem dla człowieka. Zagrożeniem dla człowieka jest tylko wówczas, gdy ten go atakuje lub w przypadku wypadków komunikacyjnych. Łoś nie jest nowiem płochliwy, wręcz przeciwnie interesuje się tym, co jest w okolicy. Sprawia to, że może wyjść na drogę, stać na niej i się rozglądać. Jeśli ktoś nie zauważy łosia i uderzy w niego, to może się to skończyć wypadkiem, nawet tragicznym. Dorosły samiec może bowiem ważyć nawet 400 kg, a klępa, czyli samica nawet 300 kg

Dodajmy, że w 2001 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło moratorium na odstrzał łosi. Tym samym od 2005 roku do 2014 roku stan polskiej populacji łosia wzrósł z 2.800 osobników do 14.000.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.