Żukowo. Dzieci i młodzież niepełnosprawna bawiły się na turnieju gier i zabaw ruchowych

środa, 7 czerwca 2017 r., 21:58
fot. Longina Templin

Ponad 170 uczestników z dziewięciu ośrodków województwa pomorskiego wzięło udział w XXIII Wojewódzkim Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych, który odbył się w środę w hali widowiskowo - sportowej w Żukowie. Dzieci i młodzież niepełnosprawna przybyły z Trójmiasta, Słupska, Pelplina, Starogardu Gdańskiego, Kościerzyny, Bielkówka i Wejherowa.

Wszystkich uczestników przywitała Elżbieta Roszkowska, dyrektorka żukowskiego SOSW. Życzyła im miłej, sportowej zabawy.

Przed rozpoczęciem części sportowej wystąpił szkolny zespół Wesołe Nutki, a kolejny punkt programu był prezentacją zespołu rugbystek Biało - Zielone Ladies Gdańsk, które zdobyły siedem razy z rzędu tytuł Mistrzyń Polski.

Po takiej "rozgrzewce" w turniejowe szranki stanęli zaproszeni goście. Przygotowano dla nich 12 stanowisk. Były kręgle, tor przeszkód, rzut do kosza, unihokej, rzut do celu i wiele innych atrakcji. We wszystkich konkurencjach brały udział sześcioosobowe zespoły. Najliczniejszą reprezentację wystawili gospodarze, czyli żukowski SOSW.

Zwycięzcami turnieju ogłoszono wszystkie dzieci i młodzież. Dyplomy i piłki otrzymały szkoły, a zawodnikom wręczono medale i słodkie niespodzianki.

Ugoszczono zawodników i ich opiekunów kiełbaskami z grilla, napojami i lodami.

- Dla uczniów szkół specjalnych i nauczycieli ważne jest to, aby wychodzić na zewnątrz. Nasze dzieci nie zawsze są akceptowane w tzw. normalnym środowisku, natomiast tutaj w jednym spotykamy środowiska podobne. Możemy wymieniać doświadczenia, radości, jest wspólna zabawa. One potrzebują jak inni akceptacji. Warto brać udział w tego typu imprezach. Cieszę się na każdy zewnętrzny kontakt i współpracę, żeby nasze niepełnosprawne dzieci miały możliwość korzystania z wszelakich przyjemności tak samo jak wszyscy. I to jest najważniejsze - powiedziała nam Joanna Frenkiel, wychowawczyni z SOSW im. Jana Brzechwy w Kościerzynie, która na żukowskim turnieju była po raz pierwszy.

Koordynatorem ds. organizacji turnieju był Roman Karpus, który prowadził całą imprezę.

Organizatorami turnieju byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żukowie.

Przedsięwzięcie finansowo wsparli: żukowski Urząd Gminy, Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach i żukowski OKiS.

Pomoc w przeprowadzeniu turnieju udzielili wolontariusze Caritas przy Publicznym Gimnazjum nr 2 w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.