Skorzewo. Ptasia grypa zaatakuje? Służby w gotowości

środa, 7 czerwca 2017 r., 15:03
fot. AL

W środowe przedpołudnie w Skorzewie odbyły się ćwiczenia praktyczne w ramach trwających w tym tygodniu szkoleń pod kryptonimem "HPAI-2017 - grypa ptaków zagrożenia, zapobieganie, zwalczanie tej choroby na terenie województwa pomorskiego". W działaniach uczestniczyli między innymi inspektorzy weterynarii, ochrony środowiska, strażacy, czy policjanci.

Do piątku na terenie pięciu pomorskich powiatów oraz Trójmiasta potrwają ćwiczenia symulacyjne mające za zadanie sprawdzić współdziałanie poszczególnych służb w przypadku wystąpienia epidemii ptasiej grypy. Uczestniczą w nich inspektorzy Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, policjanci, strażacy oraz pracownicy Centrów Zarządzania Kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

W środę w Skorzewie odbyły się ćwiczenia praktyczne. Ich scenariusz zakładał wykrycie ogniska ptasiej grypy na terenie jednego z kurników. Zadaniem służb było pobranie próbek oraz zabezpieczenie miejsca, w którym wykryto tę chorobę tak, by wirus nie rozprzestrzeniał się dalej. W tym celu należało zabezpieczyć przepływ ludzi, zwierząt, każde wejście i wyjście na teren fermy drobiu. Każda osoba przebywająca na terenie objętym zagrożeniem musiała zostać poddana kontroli i dezynfekcji.

Ćwiczeniom przyglądał się między innymi wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.