W Cisewiu i Dziemianach powstaną PSZOK-i

wtorek, 6 czerwca 2017 r., 16:04
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. internet

W 2018 roku na terenie powiatu kościerskiego powstaną dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Środki na ich budowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego udało się bowiem pozyskać gminom Karsin oraz Dziemiany. Dofinansowanie będzie stanowiło aż 85 proc.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Cisewiu ma powstać do końca marca 2018 roku. Koszt jego budowy to 226.341,82 zł, z czego 85 proc. tej kwoty będzie stanowiło dofinansowanie. W ramach projektu przeprowadzone zostaną także szkolenia dotyczące segregacji odpadów wśród uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Karsin. Dzięki realizacji inwestycji objętych selektywnym zbieraniem odpadów zostanie 6.500 mieszkańców.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych powstanie też w Dziemianach. Tamtejsza gmina o dofinansowanie partycypowała w porozumieniu aż czterech gmin. Poza Dziemianami, są to gminy Lipnica, Tuchomie i Miastko, które jest liderem projektu. Łącznie na budowę dwóch PSZOK-ów oraz modernizację i rozbudowę kolejnych dwóch, samorządom udało się pozyskać 1.698.946 dotacji. Realizacja całego projektu opiewa z kolei na kwotę 2.078.611 zł.

Dziemiańska część inwestycji przewiduje budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Dziemianach. Projekt ma zostać zakończony do końca września 2018 roku. Objętych selektywnym zbieraniem odpadów ma zostać 33.330 mieszkańców czterech gmin realizujących to zadanie.

Łącznie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na terenie województwa pomorskiego powstanie lub zostanie zmodernizowanych aż 12 Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

- Dzięki realizacji inwestycji zapewniony zostanie mieszkańcom gmin dostęp do nowoczesnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To spowoduje ograniczenie ilości szkodliwych odpadów wyrzucanych do środowiska naturalnego oraz zwiększy ilość surowców poddawanych recyklingowi - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

- W ramach projektów przewidziano także realizację kampanii edukacyjnych dotyczących znaczenia recyklingu i selektywnego zbierania odpadów, zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z odpadami (sposobu segregacji śmieci do poszczególnych pojemników) - dodaje.

Umowy na dofinansowanie z beneficjentami projektów zostaną podpisane w środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.