Trwają ćwiczenia służb na wypadek ptasiej grypy

wtorek, 6 czerwca 2017 r., 14:17
fot. internet/pixabay

Na terenie powiatów kartuskiego i kościerskiego trwają ćwiczenia symulacyjne pod kryptonimem "HPAI-2017 - grypa ptaków zagrożenia, zapobieganie, zwalczanie tej choroby na terenie województwa pomorskiego". Mają one za zadanie sprawdzić współdziałanie poszczególnych służb w przypadku wystąpienia epidemii ptasiej grypy. W środę w Skorzewie zaplanowano ćwiczenia praktyczne.

W ćwiczeniach biorą udział służby Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Policji, Straży Pożarnej oraz Centra Zarządzania Kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Odbywają się one na terenie powiatów: kartuskiego, kościerskiego, malborskiego, nowodworskiego, wejherowskiego i Trójmiasta.

Ich celem jest doprecyzowanie procedur współdziałania wszystkich zaangażowanych służb oraz sprawdzenie przepływu informacji pomiędzy centrami zarządzania kryzysowego oraz służbami biorącymi udział w ćwiczeniach.

- Ćwiczenia mają za zadnie sprawdzić współdziałanie poszczególnych służb w przypadku zwalczania ptasiej grypy. W okresie letnim, kiedy nie ma zachorowań, chcemy przećwiczyć przepływ informacji, sprawdzić nasze wewnętrzne procedury. Każda służba ma oddzielne instrukcje, swoje branżowe zasady. Chcemy wyeliminować wszystkie możliwe problemy po to, aby w razie rzeczywistego zagrożenia działać sprawnie. Ćwiczenia mają za zadanie udrożnić, usprawnić fakt wymiany informacji i współdziałanie wszystkich służb. Ćwiczenia odbywają się w czasie rzeczywistym. Każdy element trwa tyle, ile trwałby w przypadku realnego zagrożenia - podkreśla dr Wojciech Trybowski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Jeden z elementów współdziałania służb w przypadku ujawnienia ogniska ptasiej grypy, służby przećwiczą w praktyce.

- Zwalczanie obejmuje szereg działań od powiadomienia, poprzez wizytę w gospodarstwie, pobranie próbek, wysłanie ich do laboratorium, określenie ogniska, powołanie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, do zabezpieczenia ogniska, czyli miejsca, w którym wykryto tę chorobę. Należy je tak zabezpieczyć, aby wirus, nie rozprzestrzenił się dalej. W tym celu musimy zabezpieczyć przepływ ludzi, zwierząt, każde wejście i wyjście na teren fermy drobiu. Każda osoba musi zostać poddana kontroli, dezynfekcji. Te wszystkie procedury w samym ognisku choroby, będziemy ćwiczyć w praktyce - zaznacza dr Wojciech Trybowski.

Ćwiczenia praktyczne zaplanowano na środę o godzinie 10. w Skorzewie. Działaniom służb ma przyglądać się między innymi wojewoda pomorski.

Dodajmy, że wirus grypy ptaków H5N8. nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Należy jednak unikać kontaktu z martwymi i chorymi ptakami, a w przypadku kontaktu zachowywać podstawowe zasady higieny. Istotnym jest, aby choroba nie przeniosła się na drób hodowlany i utrzymywany przyzagrodowo na potrzeby własne, który również jest wrażliwy na wirusa grypy ptaków. Dla drobiu jest to śmiertelna choroba, która jest zwalczana z urzędu w sposób administracyjny tj. przez likwidację całych stad. Choroba powoduje duże starty ekonomiczne.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.