Upięcia wierszem i warzywem inspirowane - przyszłe mistrzynie fryzjerstwa rywalizowały o Złotą Szpilkę

czwartek, 1 czerwca 2017 r., 15:35
fot. MD-Z

Fantazyjne upięcia, efektownie i pomysłowo zdobione warzywami podziwiać można było w czwartek w Zespole Szkół technicznych w Kartuzach. Odbył się tam konkurs dla młodych adeptów sztuki fryzjerskiej "Złota Szpilka". W ruch poszły szczotki, grzebienie, lokówki, karbownice i prostownice. Spod wprawnych rąk młodych fryzjerek wychodziły fantazyjne koszyki, upięcia inspirowane ogródkiem warzywnym, szczypiorem czy nawet burakiem.

Konkurs dla przyszłych mistrzów fryzjerstwa zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych już po raz siódmy. Każda edycja konkursu miała inny motyw przewodni. W latach ubiegłych uczestnicy inspirowali się m.in. futuryzmem, postaciami z baśni i żywiołami. W tym roku za inspirację posłużył wiersz Jana Brzechwy "Na straganie".

- W tym roku konkurs odbywa się w Dzień Dziecka, w związku z tym postanowiłyśmy, żeby głównym bohaterem konkursu był Jan Brzechwa i jego wiersz "Na straganie". Byłyśmy bardzo ciekawe inspiracji młodzieży, uczestnicy są tak kreatywni, że co roku nas zaskakują swoimi pracami. Młodzież wykazuje się fantastyczną pomysłowością, uczestnicy tworzą nie tylko oryginalne stylizacje fryzur, ale też dbają o dobór ubioru i makijażu. Do konkursu zapraszamy uczniów klas technikum fryzjerskiego i zasadniczej szkoły zawodowej. To dla nich okazja, by sprawdzić swoje umiejętności i wykazać się - wyjaśnia Danuta Dymek, koordynatorka i współorganizatorka konkursu.

W konkursie w tym roku wzięły udział Sandra Kassin i Beata Riegel z ZSZiO w Żukowie, Agnieszka Biernat, Patrycja Góra, Agnieszka Buszman z PZS nr 3 w Kościerzynie, Patrycja Hewelt i Daria Chrebtowicz z ZSP nr 2 w Rumi, Marta Piekarska i Klaudia Litwin z ZST w Kartuzach, Katarzyna Czaja i Klaudia Kirszling CKZU nr 2 w Gdyni i Aleksandra Kreft z ZSP w Przodkowie.

Wprawne palce młodych adeptek sztuki fryzjerskiej upinały, wyplatały i tworzyły prawdziwe cuda. Na głowach modelek i modela pojawiły się m.in. ogródek warzywny, kosze pełne warzyw, plecionki czy kompozycja sałatkowa. Była pietruszka, cebula i buraczek. Po zakończeniu pracy każda z 11 uczestniczek zaprezentowała swoje dzieło i powiedziała o nim kilka słów.

- Do tegorocznego konkursu wykonałam fryzurę, która przedstawia kosz z warzywami. Inspirowałam się obrazem Józefa Pankiewicza "Targ warzywny". Upięłam włosy w pasma i warkocze, tak by nadać im kształt kosza. Wspólnie z moją modelką Kasią wykonałyśmy kreację tak, by harmonijnie komponowała się z fryzurą. Myślę, że moja stylizacja postaci i fryzura dobrze odzwierciedlają tegoroczny temat konkursu - mówiła Agnieszka Buszman z Kościerzyny.

- Moją inspiracją był stragan warzywny. Fryzura, którą wykonałam przedstawia warzywa, które najczęściej spotykamy na straganach. Inspirowałam się wiejskim stylem zgodnie z tematem konkursu - prezentowała swoją pracę Patrycja Góra z Kościerzyny.

- W mojej pracy inspirowałam się pietruszką, ponieważ to bardzo zdrowe warzywo, które wzmacnia włosy - mówiła Klaudia Kirszling z Gdyni.

- Moja modelka została wystylizowana na damę, która kupuje na starganie kupuje warzywa. Jej fryzurę wykonałam z plecionek, które układają się w kapelusz. Okulary do stylizacji wykonałam z włosia syntetycznego. Całość ozdobiłam też wstążkami - mówiła Klaudia Litwin z ZST w Kartuzach.

Prace oceniało jury w składzie: Cezary Czaja, Krystian Jażdżewski i Iwona Górecka.

- Głównym kryterium, które bierzemy pod uwagę przy ocenie fryzur jest ich estetyka. Ważne, by włosy były bardzo dobrze wyczesane, żeby dodatków nie było za dużo, a fryzura dobrze prezentowała się w całokształcie, była spójna i pasowała do tematu. Patrzymy również na wykonanie. Ważne, by na głowie nie panował chaos. Poziom konkursu jest bardzo dobry, część uczestniczek musi jeszcze popracować, jednak po to są takie konkursy, by mogły się sprawdzić i poddać ocenie. Pomysły i inspiracje uczestników są naprawdę zaskakujące - mówił Krystian Jażdżewski, stylista fryzur i jeden z jurorów konkursu.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Agnieszka Buszman - Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie
II miejsce -Agnieszka Biernat - Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie
III miejsce - Marta Piekarska - Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach
Wyróżnienie - Klaudia Litwin - Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.