Karsin. MDP wśród nominowanych do Florianów 2017

środa, 24 maja 2017 r., 16:26
fot. nadesłane/Krzysztof Datta

Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Floriany" wpłynęło 375 zgłoszeń z całej Polski, z których kapituła wyłoniła 57 nominowanych do nagrody. Wśród nich znalazła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Karsina z projektem "Widoczny numer domu i sprawny hydrant - czyli głos młodych w ważnej sprawie".

Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych zazwyczaj kojarzy się z gaszeniem pożarów i akcjami ratowniczymi, a jest to również potężna siła społeczna - rzesza ludzi dobrej woli, którzy w wolnym czasie angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju i aktywizacji lokalnych społeczności. Strażacy ochotnicy działają praktycznie w każdej sferze życia swojej "lokalnej ojczyzny". To ludzie skromni, którzy rzadko chwalą się swoimi dokonaniami. Tym bardziej warto pokazać i docenić ich prospołeczne inicjatywy w środowiskach lokalnych. Z takiego założenia wyszli organizatorzy I Ogólnopolskiego Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów - Floriany.

W Kapitule konkursu zasiedli m.in. Waldemar Pawlak, były premier i wieloletni prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej, Dorota Pardecka, redaktor naczelna ogólnopolskiego miesięcznika "Strażak", Czesław Lang, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata oraz autorytety ze świata kultury i sztuki. W ramach konkursu oceniono inicjatywny realizowane przez OSP samodzielnie lub w partnerstwie w latach 2015 - 2016.

Inicjatywy zostały podzielone na 12 grup tematycznych. Głównym jego przesłaniem było inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, a także wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.

Na konkurs wpłynęło 375 inicjatyw z całej Polski we wszystkich kategoriach. Ostatecznie kapituła konkursu wyłoniła elitarną grupę nominowanych inicjatyw i pracodawców w liczbie 57 nominacji. Laureaci w poszczególnych kategoriach zostali uhonorowani nagrodami i unikatową statuetką "Floriany 2017", na zwór Oskarów, które otrzymują przedstawiciele świata filmu. Zatem to bardzo prestiżowy konkurs, wyłaniający najaktywniejsze jednostki OSP w Polsce.

Wśród wyróżnionych jednostek znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie, która na konkurs zgłosiła projekt "Widoczny nr domu i sprawny hydrant - czyli głos młodych w ważnej sprawie" zrealizowany przez członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i strażaków OSP Karsin. Warto też dodać, że to jedyny projekt złożony przez OSP z powiatu kościerskiego

- Cieszymy się, że wśród wyróżnionych znalazła się nasza OSP. Dowodzi to, że to, co robimy lokalnie zostało zauważone i docenione. Sukcesem naszej gminy jest bardzo dobra współpraca na linii samorząd - urząd - gminne władze OSP, co przekłada się na tworzenie nowych innowacyjnych inicjatyw, które jak widać zyskują podziw i uwagę decydentów na szczeblu centralnym - mówi Krzysztof Datta, lider projektu OSP Karsin.

Uroczysta Gala nominowanych odbyła się 4 maja w Otrębusach k./Warszawy w mateczniku zespołu Mazowsze. Na galę zaproszeni zostali wszyscy nominowani - OSP, zespoły zrzeszające OSP i partnerów inicjatyw, przedstawiciele firm konkurujących do tytułu "Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca", przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych i krajowych struktur Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Kapituły. Na gali jednostkę OSP Karsin reprezentowała delegacja w następującym składzie: strażacy Koziczkowski Józef i Miloch Jakub oraz Agnieszka Lorek, Aleksandra Laska i Karolina Wiecka, członkinie młodzieżowej drużyny pożarniczej.

- Tegoroczna nominacja do grona najaktywniejszych jednostek OSP w kraju daje nam mobilizację, aby w przyszłym roku powalczyć o główną nagrodę w tym konkursie. Zatem, czeka nas wielkie wyzwanie, z którym z pewnością zmierzą się nasi strażacy - dodaje z dumą Krzysztof Datta.

nadesłane/Krzysztof Datta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.