Gdzie oszczędzać pieniądze w 2017 roku?

poniedziałek, 8 maja 2017 r., 12:20
fot. nadesłane

Ostatnia zmiana stóp procentowych w Polsce miała miejsce w marcu 2015 roku. Od tamtego czasu utrzymywane są one przez Radę Polityki Pieniężnej na rekordowo niskim poziomie 1,5%.

Według ekonomistów pozostanie tak nawet do połowy 2018 roku. Jest to dobra informacja dla kredytobiorców, jednak niekorzystna dla posiadaczy lokat i osób myślących o tej formie deponowania środków.

Jak szukać najlepszych ofert lokat?

Na rynku jest wiele ofert. W większości oprocentowanie utrzymuje się na poziomie około 1,5%- 2% w skali roku. Jednak pojawiają się również takie, na których zarobimy nawet 4%. Skorzystanie z takiej oferty daje znacznie większy zysk. Jak zatem wyłowić takie promocje? Trzeba obserwować rynek i być na bieżąco z nowościami, jakie proponują instytucje finansowe. Niestety jest to bardzo czasochłonne. Dla osób, które oczekują szybszych rozwiązań dedykowana jest strona http://extralokaty.pl/. Znajdują się na niej rankingi najlepszych dostępnych lokat i kont oszczędnościowych z wielu instytucji finansowych. Dzięki częstej aktualizacji szybko można znaleźć te najatrakcyjniejsze. To sposób na dokonanie analizy i dzięki temu mądre ulokowanie środków.

Największe promocje dedykowane są przeważnie dla nowych klientów i nowych środków. Dlatego jeśli spełniamy wszystkie warunki uprawniające do preferencyjnego oprocentowania, warto skorzystać. Zanim podpiszemy umowę, przeczytajmy definicję nowego klienta i środków, bo gdy złożymy już pieniądze może okazać się, że nie zostaliśmy objęci promocją. Nowy klient to najczęściej taki, który nigdy nie korzystał z jakichkolwiek usług danego banku, a nie ten, który nie miał w nim jeszcze lokaty.

Na czym polegają Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

W 2017 roku pod obrady ma trafić ustawa o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. To kolejna możliwość na pomnażanie swoich oszczędności i to zwolniona z obowiązku opłacania podatku od zysków kapitałowych. Aktualne informacje odnośnie etapów realizacji programu dostępne są na stronie http://ikm.org.pl/. Być może okażą się one atrakcyjną alternatywą dla lokat.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to jeden z trzech filarów programu Mieszkanie Plus. IKM jest rządowym wsparciem dla osób oszczędzających na cele mieszkaniowe. Pierwsze konta będzie można zakładać najprawdopodobniej na początku 2018 roku. Program będzie finansowany z rezerwy budżetowej, zablokowanej na razie przez Mieszkanie dla Młodych. Korzyści płynące z oszczędzania na IKM są wielowymiarowe. Oprócz zwolnienia z 19% podatku Belki, będą także oprocentowane. Dla osób spełniających określone warunki przewidziana jest także rządowa dopłata.

Może więc oszczędzanie na IKM?

Program ma być powszechnie dostępny dla wszystkich gotowych oszczędzać na cele mieszkaniowe. Nie jest przewidywany żaden próg dochodowy czy wiekowy. Jedynie chcąc uzyskać dopłaty od państwa trzeba będzie spełnić określone wymogi, które na chwilę obecną nie są jeszcze dokładnie znane. Najprawdopodobniej będą one dotyczyć rodzin z dziećmi, osób w trudnej sytuacji życiowej oraz osób młodych, kupujących swoją pierwszą nieruchomość. Konta będzie można zakładać tylko w bankach i SKOK-ach biorących udział w programie.

Niezależnie od tego, gdzie ulokujemy swoje środki, pamiętajmy że oszczędności powinny na siebie pracować. W wyborze najlepszej oferty pomogą z pewnością porównywarki i rankingi. Dzięki nim zaoszczędzimy wiele czasu i będziemy na bieżąco z promocjami. Dla osób myślących o własnej nieruchomości, a tym samym długoterminowym oszczędzaniu, atrakcyjne mogą okazać się Indywidualne Konta Mieszkaniowe. W najbliższym czasie ekonomiści nie przewidują wzrostu stóp procentowych, a to nie wróży dobrze oprocentowaniu lokat. Jednak wśród wielu ofert często udaje znaleźć się coś godnego uwagi.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.