Wybuch gazu i pożar w Nowym Karpnie. Dwie osoby ranne

środa, 26 kwietnia 2017 r., 19:57
fot. AL

Dwie osoby zostały ranne wskutek wybuchu gazu, do którego doszło w środowe popołudnie w Nowym Karpnie (gm. Lipusz). Jedną z nich przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR. Budynek, w którym nastąpił wybuch, a następnie pożar, uległ całkowitemu zniszczeniu. Dzięki sprawnym i natychmiastowych działaniom strażaków, przed płomieniami udało się uratować sąsiednie zabudowania.

Do zdarzenia doszło przed godziną 18.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu gazu i dwóch płonących budynkach. Na miejsce skierowano sześć zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że ogniem objęty jest jeden budynek. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz uniemożliwieniu rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie budynki - informuje Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie, bryg. Tomasz Klinkosz.

W momencie wybuchu wewnątrz budynku znajdowały się dwie starsze osoby - kobieta i mężczyzna.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna wymieniał butle z gazem. Z otwartej, pełnej butli ulatniał się gaz. Przedostał się do palącego się kominka. Nastąpił wybuch. Budynek stanął w płomieniach - podaje rzecznik kościerskiej policji, asp. Piotr Kwidziński.

Ogień zajął ubranie mężczyzny. Kobieta próbowała je ugasić. Małżeństwo zdołało samodzielnie opuścić płonący obiekt. 64-letnia mieszkanka Gdańska trafiła do szpitala w Kościerzynie, jej 66-letni mąż został przetransportowany do szpitala w Gdańsku śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dzięki natychmiastowym i sprawnym działaniom strażaków udało się opanować zagrożenie i uchronić przed pożarem pobliskie budynki. Obiekt, w którym nastąpił wybuch, najpewniej nie nadaje się do dalszego użytkowania. Wybuch naruszył bowiem jego konstrukcję.

W akcji ratowniczo-gaśniczej wzięło udział dziewięć zastępów straży pożarnej z JRG Kościerzyna, OSP Lipusz, OSP Tuszkowy, OSP Łubiana oraz OSP Dziemiany. Na miejscu pracowali też - zespół ratownictwa medycznego oraz załoga LPR.

Szczegółowe okoliczności i przyczynę wybuchu wyjaśnia policja.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.