W Muzeum Ziemi Kościerskiej otwarto wystawę poświęconą Franciszkowi Sędzickiemu

niedziela, 23 kwietnia 2017 r., 16:45
fot. internet/UM Kościerzyna

Do 11 czerwca w Muzeum Ziemi Kościerskiej można oglądać wystawę poświęconą Franciszkowi Sędzickiemu - pisarzowi, działaczowi narodowemu i społecznemu pochodzącemu z Rotembarku. Otwarcie wystawy odbyło się w 19 kwietnia, a więc w 60. rocznicę śmierci kaszubskiego poety.

"Poeta z kaszubskiej niwy. Franciszek Sędzicki (1882-1957) pisarz, działacz narodowy i społeczny" - to tytuł wystawy, która ma upamiętniać dokonania wybitnego kazubskiego działacza.

- Prezentowana w muzeum wystawa ma na celu przybliżenie postaci Franciszka Sędzickiego. Jest on wciąż jeszcze za mało znany i doceniany, szczególnie w zakresie swojej poetyckiej i publicystycznej działalności. Stąd też dorobek literacki pisarza z Rotembarku stał się przewodnim motywem ekspozycji, w ramach której zobaczyć można m.in. kilka jego rękopisów, maszynopisy oraz pierwszy wydany tomik poezji pt. "Dumki z kaszubskich pól"- zaznaczał podczas otwarcia wystawy prof. Tadeusz Linkner, współtwórca wystawy.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział między innymi: burmistrz Koscierzyny Michał Majewski, przedstawicielka Delegattury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Jolanta Kowalewska, przedstawiciele kościerskiego oddziału ZKP, harcerze oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie im. Franciszka Sędzikiego Lidia Walewska.

Po dokonaniu oficjalnego otwarcia wystawy, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Franciszka Sędzickiego w Kościerzynie. Wydarzenie to odbyło się bowiem w 60. rocznicę śmierci kaszubskiego działacza. Warto także dodać, że w tym roku przypada 135. rocznica urodzin poety z Rotembarku. W związku z tym przed nami kolejne wydarzenia mające na celu upamiętnienie dokonań Franciszka Sędzickiego.

Wystawę w Muzeum Ziemi Kościerskiej można oglądać do 11 czerwca br. Wstęp bezpłatny.

info. UM Kościerzyna
oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.