Pomorzanie korzystają z kolei chętniej niż mieszkańcy innych regionów Polski

środa, 19 kwietnia 2017 r., 14:13
fot. archiwum

Podróżowanie koleją w Polsce największą popularnością cieszy się na Pomorzu - tak wynika z danych opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego. W pozostałych zakątkach kraju wskaźniki te są dużo niższe. Na dużą popularność poruszania się tym środkiem transportu w tym regionie kraju wpływać może również działająca 1,5 roku PKM. W marcu liczba jej pasażerów przekroczyła 250 tys. osób.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, w Polsce w 2016 roku z usług kolei skorzystało 292,5 mln pasażerów. To 12 mln osób więcej niż rok wcześniej. Według szacunków - na jednego obywatela przypadło średnio 7,6 przejazdu. Tym samym, statystycznie każdy Polak podróżował pociągiem w ciągu roku osiem razy. Tymczasem średnia europejska wynosi 19 przejazdów. Na tle tych zestawień świetnie wypada województwo pomorskie. Na Pomorzu bowiem wskaźnik przejazdów na jednego mieszkańca wynosi 23,3. To najlepszy wynik w skali całego kraju.

Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazło się województwo mazowieckie z wynikiem 18,9, natomiast trzecim wielkopolskie - 8,2. Powyżej średniej ogólnopolskiej znalazło się również województwo dolnośląskie ze wskaźnikiem 7,7. W pozostałych województwach poziom wykorzystania jest poniżej średniej krajowej.

- Zdaniem UTK wysokie wskaźniki województw pomorskiego i mazowieckiego spowodowane są popularnością kolei aglomeracyjnych w tych województwach, które są tam dobrą alternatywą dla zakorkowanych dróg. W pomorskim wskaźniki poprawia też niedawno wybudowana Pomorska Kolej Metropolitalna - informuje Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Zgodnie z informacjami UTK, w Polsce istnieje potencjał do zwiększenia liczby pociągów pasażerskich, ale w jego ocenie, należałoby najpierw efektywnie wykorzystywać dostępny tabor i infrastrukturę. Jednak nawet odpowiednio gęsta, lecz niedostosowana infrastruktura nie ściągnie pasażerów na kolej.

- Najważniejszym czynnikiem zachęcającym do korzystania z kolei jest przemyślana konstrukcja rozkładu jazdy czyli m.in. odpowiednia częstotliwość kursowania pociągów. W przeciwnym razie alternatywą pozostanie jedynie transport drogowy, który jest nie jest ani tak bezpieczny ani tak ekologiczny jak kolej - ocenia Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Tymczasem Pomorska Kolej Metropolitalna cieszy się coraz większą popularnością. W marcu 2017 r. liczba pasażerów PKM przekroczyła 250 tys. Na kościerskim odcinku PKM wzrost liczby pasażerów w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł aż 30 proc., a na kartuskim blisko 50 proc. To przede wszystkim zasługa nowego, dobrze skonstruowanego i dopasowanego do potrzeb pasażerów rozkładu jazdy.

- Dane jednoznacznie pokazują, że rozszerzenie w grudniu 2016 r. przez samorząd województwa pomorskiego oferty przewozowej na linii PKM, o przyspieszone pociągi z Kościerzyny do Trójmiasta oraz atrakcyjniejszy nowy rozkład jazdy dla mieszkańców powiatu kartuskiego przyniosły bardzo dobre efekty. Od momentu uruchomienia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 r. to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Dzięki temu udało nam się przybliżyć komunikacyjnie Trójmiasto dla dużej części mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego - mówi marszałek województwa Mieczysław Struk.

Z pełną treścią raportu zapoznać się można tutaj.

Oprac. MD-Z
Info: Urząd Marszałkowski w Gdańsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.