I Mistrzostwa Ratowników Wodnych o Puchar Burmistrza Kościerzyny

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 14:32
fot. AL

Około 80 zawodników z całego Pomorza wzięło udział w I Mistrzostwach Ratowników Wodnych o Puchar Burmistrza Kościerzyny, które w piątek odbyły się na kościerskim basenie. Ratownicy zmierzyli się w takich konkurencjach i dystansach, jak: 50 m manekin, 100 m akcja super ratownik, 100 m ratownik i sztafecie z pasem ratowniczym "węgorz".

Za nami I Mistrzostwa Ratowników Wodnych o Puchar Burmistrza Kościerzyny. Pomysł na ich organizację właśnie na kościerskim basenie zrodził się już kilka lat temu.

- Nigdy jakoś nie udało się go zrealizować. W ubiegłym roku rozpoczęła się Pomorska Liga w Ratownictwie Wodnym. Wystartowaliśmy w niej wspólnie z moimi podopiecznymi. Juniorki młodsze wygrały. Powstał więc pomysł, aby jedną rundę zorganizować w Kościerzynie. W tym roku nie jest to jeszcze runda tej ligi, ale mamy mistrzostwa Kościerzyny - podkreśla Michał Zarach.

- Słupskie WOPR napisało projekt i otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta w Kościerzyna. Dzięki temu udało się zorganizować zawody. Ich otwarcia dokonał burmistrz Kościerzyny, z czego bardzo się cieszymy, bo podnosi to też rangę mistrzostw. Jest to dla nas nobilitacja i motywacja do dalszej pracy - kontynuuje.

W sumie na kościerskim basenie zmierzyło się około 80 ratowników z całego Pomorza. Reprezentowali między innymi takie drużyny jak: wejherowskie, gdyńskie, gdańskie, czy słupskie WOPR. To ostatnie wystawiło aż 38 zawodników. Ponadto w mistrzostwach wystartowali też członkowie Kaszubskiej Drużyny Słupskiego WOPR i Szkoły Pływania Aqua Centrum w Kościerzynie.

- Wśród seniorów, w mistrzostwach startują najlepsi zawodnicy, którzy biorą udział także w Mistrzostwach Polski. Ekipa jest doborowa. Praktycznie zjechała się cała śmietanka naszego województwa wśród rywalizujących w ratownictwie wodnym - zaznacza Michał Zarach.

Zawodnicy zmierzyli się w konkurencjach ratowniczych.

- Niekoniecznie jednak takich, których uczy się na kursie ratownika wodnego. Jest to ratownictwo sportowe, więc zawodnicy wykorzystują sportowe techniki holowania manekina. Są odcinki, które pływa się sportowym kraulem, kraulem w płetwach - wyjaśnia instruktor WOPR.

Zawodnicy prezentowali wysoki poziom. Na najlepszych w danych kategoriach wiekowych i konkurencjach czekały puchary i medale. Pierwsza edycja mistrzostw dobiegła końca.

- Moim marzeniem jest, by za rok odbyły się II Mistrzostwa Ratowników Wodnych o Puchar Burmistrza Kościerzyny, ale mam też nadzieję, że będzie to już runda Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego. Jest to oczywiście kwestia środków. Dzisiejsze zawody udało się nam zorganizować dzięki wielu osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie bezinteresownie w ramach wolontariatu - podsumowuje Michał Zarach.

Organizatorami I Mistrzostw Ratowników Wodnych o Puchar Burmistrza Kościerzyny byli Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Kaszubska Drużyna Słupskiego WOPR.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.