By przeżyć święta spokojnie i bezpiecznie... Policjanci apelują o ostrożność

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 12:42
fot. archiwum

Wielkanoc to dla większości wyjątkowo radosny okres, jednak dla funkcjonariuszy pełniących wówczas służbę to czas wytężonej pracy. Na ulicach zwiększono liczbę patroli policyjnych, wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. - Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne - podkreślają policjanci, apelując o ostrożność i dzieląc się radami, jak święta przeżyć bezpiecznie.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonego ruchu na drogach i w sklepach. W gorączce świątecznych zakupów często jesteśmy mniej ostrożności. Tymczasem okazja czyni złodzieja. Sprawcy wykorzystują każdą, najczęściej w zatłoczonych sklepach. Policjanci przestrzegają, aby nie przechowywać dokumentów oraz gotówki w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki.

- Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez nadzoru. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty - radzą funkcjonariusze policji.

Wyjeżdżasz? Zadbaj o swoje domostwo

Święta to również czas wyjazdów, odwiedzamy rodzinę, przyjaciół. Warto jednak pamiętać o tym, by przed opuszczeniem mieszkania warto je odpowiednio zabezpieczyć.

- Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również poinformować o planowanej nieobecności najbliższych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mienie - informują policjanci.

Bezpieczeństwo na drodze

W okresie świąt ruch na drogach się wzmaga. Wypadek to kwestia ułamków sekund, dlatego też należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą bezpiecznie dojechać na święta.

- Każdy prowadzący samochód powinien przede wszystkim kierować się zasadą, że wolniej oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy z pasażerów, a dzieci koniecznie powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Nie decydujmy się również na jazdę po spożyciu choćby minimalnej ilości alkoholu. Wpływa to na naszą koncentrację i refleks, warto więc zadbać o to, aby kierowca był nie tylko wypoczęty, ale również całkowicie trzeźwy - zaznaczają mundurowi.

Policja przypomina także, że w "Lany poniedziałek" nie wszystko musi ujść na sucho - oblewanie wodą osób, które sobie tego wyraźnie nie życzą oraz pojazdów znajdujących się w ruchu stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu.

Aby zapobiec wszystkim nieprzyjemnym zdarzeniom w okresie poprzedzającym święta oraz w Święta Wielkanocne, policjanci planują wzmożone patrole w miejscach szczególnie narażonych na działanie przestępców.

Jeżeli zauważysz coś podejrzanego lub niepokojącego, nie wahaj się przed zawiadomieniem policji, dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112!

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.