Od 35 lat bezinteresownie dzielą się krwią - koralowy jubileusz Gminnego Klubu HDK w Nowej Karczmie

piątek, 7 kwietnia 2017 r., 12:48
fot. nadesłane/GOKSiR Nowa Karczma

Ponad 1.000 litrów oddanej krwi mają na swoim koncie członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w gminie Nowa Karczma, który w tym roku świętuje 35-lecie działalności. I właśnie podczas uroczystej gali, która odbyła się z okazji koralowego jubileuszu istnienia klubu, dziękowano dawcom nadziei i życia za niesienie pomocy potrzebującym i bezinteresowne dzielenie się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew.

Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Karczmie obecnie liczy 87 członków, w tym 53, którzy systematycznie dzielą się płynem ratującym życie. Do tamtejszego klubu przynależą nie tylko mieszkańcy gminy Nowa Karczma, ale też okolicznych miejscowości. Łącznie od początku działalności klubu jego członkowie oddali już ponad 1.000 litrów krwi, a tym samym dali nadzieję i uratowali życie tysiącom osób.

- Nasz klub działa aktywnie, a jego członkowie oddają krew regularnie. Wciąż zapisują się też nowe osoby, które dostrzegają potrzebę dzielenia się krwią i ratowania przez to życia ludzkiego - akcentuje prezes Klubu HDK PCK w gminie Nowa Karczma, Andrzej Ostrowski, który sam oddał już 51 litrów krwi.

Doskonałą okazją do podziękowania krwiodawcom za rozdawanie nadziei ukrytej w kroplach krwi, była uroczysta gala, która odbyła się z okazji 35-lecia działalności klubu. Wielu z długoletnich dawców podczas właśnie tej uroczystości po raz pierwszy miało okazję usłyszeć słowo "dziękuję".

- Ideę honorowego krwiodawstwa należy szerzyć, aby przyciągać nowych krwiodawców, a tych którzy funkcjonują i pomagają innym, należy nagradzać choćby podziękowaniem i dobrym słowem - podkreślano wielokrotnie podczas gali.

Zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania i podziękowań zarówno w kierunku zarządu klubu, jak i krwiodawców za bezinteresowne dzielenie się przez nich niezwykle cennym darem, jakim jest krew. Nikt nie opuścił uroczystości bez podziękowania, pamiątkowego kubka i różyczki. Krwiodawcy, którzy mogą poszczycić się co najmniej pięcioma litrami (kobiety) lub sześcioma litrami (mężczyźni) oddanej krwi zostali odznaczeni odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia (po oddaniu 18 litrów pełnej krwi przez mężczyzn lub 15 litrów przez kobiety) odznaczeni zostali:
Rafał Kaszubowski
Michał Kiżewski
Rafał Tołkaczewski
Marcin Mosiński
Lech Węsiora

Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia (po oddaniu 12 litrów pełnej krwi przez mężczyzn lub 10 litrów przez kobiety) odznaczeni zostali:
Weronika Przytarska
Rafał Tołkaczewski
Marcin Wołoszyk
Rafał Kaszubowski
Radosław Polak
Marcin Mosiński

Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia (po oddaniu 6 litrów pełnej krwi przez mężczyzn lub 5 litrów przez kobiety) odznaczeni zostali:
Rafał Tołkaczewski
Kacper Wołoszyk
Marcin Wołoszyk
Andrzej Potrykus
Zbigniew Polak
Radosław Polak
Robert Bonin
Błażej Biesik

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.