Reklama

Wypowiadają wojnę smogowi. Filtry powietrza na rondach i policyjne akcje kontrolne

Władze miasta idą na wojnę ze smogiem. Podjęły radykalne kroki, by poprawić stan powietrza w Kościerzynie. Lada dzień na kościerskich rondach zostaną zamontowane specjalne filtry powietrza. Na baczności powinni się mieć też kierowcy. Policjanci zostali bowiem wyposażeni w specjalne mierniki pyłów emitowanych z układu wydechowego samochodów. Gdy wskaźniki zostaną przekroczone, kierowcy stracą dowody rejestracyjne, a w skrajnych przypadkach ich pojazdy mogą nawet zostać poddane kasacji. Jeśli wyniki jakości powietrza będą bardzo słabe, samorząd nie wyklucza także zamknięcia głównych arterii miasta.

Zły stan powietrza w Kościerzynie jest jedną z głównych bolączek Serca Kaszub. W ostatnich latach miasto podjęło szereg działań mających na celu jego poprawę. Zlikwidowano między innymi 217 lokalnych kotłów opalanych węglem lub koksem, a przed rokiem w ramach programu KAWKA zamknięto użytkowanie 226 pieców kaflowych i palenisk domowych opalanych węglem. Zmodernizowano też kotły wodne w kotłowni K-1 przy ul. Tetmajera 3.

- W wyniku przeprowadzonej modernizacji odpylania K-1 w 2015 roku, udział MPI KOS-EKO w wolumenie rocznej emisji pyłów (PM2,5 i PM 10) w Kościerzynie, został zmniejszony z poziomu 19,9 Mg pyłów rocznie (stanowiący 9,95 proc. łącznej emisji) do emisji wynoszącej 6,3 Mg (3,38 proc.) - podkreśla burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Ponadto ze wsparcia finansowego na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne mogli skorzystać też mieszkańcy.

Mimo tych działań, Kościerzyna nadal wiedzie prym wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jeszcze kilkanaście tygodni temu pod tym względem przodowała w niechlubnych rankingach i była wymieniana w nich na równi z Warszawą czy Płockiem. W północnej części kraju to jedyny punkt, gdzie stan zanieczyszczenia powietrza znacząco przekracza dopuszczalne normy, szczególnie pod względem tego najbardziej szkodliwego dla człowieka - pyłu zawieszonego.

I właśnie w związku z ostatnimi alertami smogowymi i widmem milionów Polaków spacerujących w maskach na twarzach, Krajowy Fundusz Ochrony Powietrza przeznaczył na walkę ze smogiem kwotę 500 milionów złotych dla miast o najwyższym stopniu zanieczyszczonego powietrza.

Aby jednak uzyskać dotację, trzeba było podjąć radykalne kroki w walce ze smogiem. Wśród samorządów, którym udało się pozyskać dofinansowanie, na wysokim drugim miejscu, znalazła się także Kościerzyna.

- Niedawno otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł, na projekt pn. "Smogu nie pokonasz, ale starać się trzeba. Poprawa jakości powietrza w Kościerzynie". Zadanie ma na celu instalację filtrów powietrza oraz specjalnych czujników na kościerskich rondach. W przypadku, gdy wyniki będą bardzo negatywne, będziemy mogli na granicach miasta, skontrolować samochody emitujące spaliny ponad normę, a w skrajnych przypadkach wyłączyć nawet ruch na ul. Wojska Polskiego, kierując pojazdy na obwodnicę - podaje burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Jak dodaje, na każdym z rond zostaną zamontowane po cztery filtry powietrza o wymiarach 3x1 m. Ich montaż rozpocznie się już w poniedziałek. Dodatkowo każdy mieszkaniec, któremu zależy na tym, aby w Kościerzynie można było pooddychać świeżym, a nie obfitującym w szkodliwe związki powietrzem, będzie mógł wystąpić do miasta o dofinansowanie na montaż filtrów powietrza na kominie swojego domu. Dotacja może wynieść aż 90 proc. kosztów zakupu filtru.

W ramach projektu miasto zakupiło także mierniki do kontrolowania pyłów, emitowanych z układu wydechowego pojazdów. Sprzęt został przekazany funkcjonariuszom policji.

- Dzięki pozyskanym urządzeniom regularnie będziemy monitorować emisję pyłów z układów wydechowych samochodów. Funkcjonariuszy głównie będzie można spotkać przy kościerskich rondach. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy, kierowcom zatrzymywane zostaną dowody rejestracyjne. Dodatkowo zostaną także zobligowani do wykonania odpowiednich testów. Jeśli samochód ich nie przejdzie, odgórnie zostanie wydana decyzja o przeznaczeniu pojazdu do kasacji - podkreśla rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, asp. Piotr Kwidziński.

Założenia tegoż projektu mogą wydawać się bardzo rygorystyczne, jednak jak podkreśla włodarz miasta, jego realizacja może znacząco poprawić stan powietrza.

- Mamy nadzieję, że to rozwiązanie w dalszej perspektywie przyniesie wymierne efekty, poprawiające jakoś powietrza w centrum miasta - zaznacza burmistrz Michał Majewski.

Prace potrwają do końca bieżącego roku. Całkowita wartość projektu wyniesie 1,8 mln zł, a wkład własny miasta będzie wynosił ok. 300 tys. zł.

AL

*Prima aprilis
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    optymista - niezalogowany 2017-04-02 20:07:58

    ~do optymisty Widać jesteś bardzo nieszczęśliwym człowiekiem... Może uśmiechnij się do kogoś to ktoś Cię przytuli :) Pozdrawiam malkontentów :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    do optymisty - niezalogowany 2017-04-02 07:42:32

    1 kwietnia nie jest dniem świadomego łamania przepisów przez stróżów prawa!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Marta - niezalogowany 2017-04-02 00:02:50

    Dajcie spokój dlaczego tylko narzekacie, chcieli nas rozbawić. Po co te ciagle krytyki? Fajni ci policjanci :p

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości