Lekarka z zarzutem ws. śmierci 5-latki w kościerskim szpitalu

wtorek, 28 marca 2017 r., 09:47
fot. archiwum

Zarzut nieumyślnego narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez podjęcie błędnych działań diagnostycznych usłyszała lekarka kościerskiego szpitala w związku ze śmiercią 5-letniej dziewczynki. Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa.

Przypomnijmy, że pięcioletnia mieszkanka gminy Stężyca, do kościerskiego szpitala trafiła w popołudnie 11 kwietnia 2016 roku. Gorączkowała i wymiotowała. W chwili przyjęcia lekarze ocenili jej stan jako średni. W nocy gwałtownie się jednak pogorszył. Lekarze zdecydowali o przetransportowaniu jej śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dziecięcy oddział intensywnej opieki medycznej w Gdańsku.

Gdy śmigłowiec czekał już na lądowisku, serce dziewczynki zatrzymało się. Lekarze podjęli reanimację, ale niestety nie udało się już przywrócić funkcji życiowych 5-latce.

Informację o zgonie dziewczynki Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie przekazał kościerskiej prokuraturze. Jeszcze tego samego dnia śledczy przesłuchali rodziców 5-latki. Prokurator zadecydował o wszczęciu śledztwa w kierunku popełnienia błędu lekarskiego. Sprawę przejęła Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która w piątek postawiła zarzuty lekarce z kościerskiego szpitala.

- Lekarzowi ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie przedstawiono zarzut nieumyślnego narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez podjęcie błędnych działań diagnostycznych, co skutkowało nierozpoznaniem schorzenia, a w efekcie doprowadziło do zgonu dziecka. Przestępstwo to zakwalifikowano z art. 160 § 2 i 3 kodeksu karnego. Czyn ten jest zagrożony karą do roku pozbawienia wolności - informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prokurator Maciej Załęski.

Jak dodaje, podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.