Grypa powoli odpuszcza - zachorowalność w marcu spadła

poniedziałek, 27 marca 2017 r., 13:51
fot. nadesłane

Możemy odetchnąć z ulgą - sezon grypowy powoli się kończy. Zachorowalność na grypę i ostre infekcje górnych dróg oddechowych oraz przypadki grypopodobne w ostatnich tygodniach spada.

W ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy, który prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w sezonie grypowym 2016/2017, w okresie od 1 września 2016 r. do 22 marca 2017 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego łącznie 612.449 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń bądź rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych.

W powiecie kartuskim i kościerskim zachorowalność na grypę i ostre infekcje górnych dróg oddechowych powoli spada. Zgodnie z danymi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w okresie od 16 do 22 marca 2017 r. zarejestrowano 19.970 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki grypy, podejrzeń zachorowań i zachorowań grypopodobnych. W powiecie kościerskim w tym samym okresie było ich 778, w powiecie kartuskim natomiast 1.408. Dla porównania pod koniec stycznia - w Kartuskiem było 3.018 przypadków, a w Kościerskiem 2.224.

- W powiecie kartuskim możemy zaobserwować spadek przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę. Co prawda, miesiąc się jeszcze nie skończył, więc nie mamy pełnych danych. Jednak przez ostatnie trzy tygodnie marca odnotowaliśmy 4.361 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W styczniu było ich 6.637, natomiast w lutym 7.383, więc na tej podstawie możemy oszacować, że przypadków tego typu będzie mniej - informuje Krystyna Wereszczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach.

Jak dodaje, w tegorocznym sezonie grypowym odnotowano wzrost zachorowań w stosunku do lat ubiegłych. Warto podkreślić, że skuteczną, zdaniem wielu, metodą ochrony przed grypą może być szczepionka. Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli w okolicach września i października. Specjaliści twierdzą, że taka szczepionka jest najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową. Możemy dzięki niej uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie.

Szczepienia są szczególnie zalecane dla osób dorosłych z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też dla osób w starszym wieku. Niewyleczona grypa prowadzić może później do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym nawet do śmierci. Zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych czy płuc bądź też ostra niewydolność nerek to tylko niektóre z możliwych powikłań.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.