Pomnik autora przygód Remusa znów wróci do Kościerzyny

sobota, 25 marca 2017 r., 18:56
fot. Internet/Wikipedia.pl

W Ogródku Jordanowskim przez ponad 40 lat znajdował się pomnik Aleksandra Majkowskiego. Obelisk został jednak zdemontowany i przeniesiony do Muzeum Ziemi Kościerskiej. Miasto o wielkim Kaszubie nie zapomina i w przyszłym roku ruszą pracę nad kolejnym pomnikiem.

Przypomnijmy, że pierwszy pomnik upamiętniający Majkowskiego, czyli autora znanej kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa" powstał z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w 1975 r. Przez lata rzeźba dewastowana była nie tylko przez niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także przez wandali.

Dwa lata temu rzeźba została odrestaurowana. Żeby zapobiec niszczeniu pomnika, pół roku temu miejscy radni zdecydowali przenieść rzeźbę do Muzeum Ziemi Kościerskiej do sali pamięci Młodokaszubów.

W przyszłym roku powstanie nowy pomnik upamiętniający tego pisarza. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie powołana komisja, która będzie odpowiedzialna za uruchomienie konkursu. Zostanie on rozstrzygnięty do grudnia, tak by w przyszłorocznym budżecie miasto mogło zabezpieczyć pieniądze na ten cel.

- Nie chciałbym, aby doszło do sytuacji podobnej jak z pomnikiem Remusa. Pierwotnie na tę inwestycję planowano przeznaczyć 40 tys. zł. Okazało się potem, że kwota ta wyniesie 160 tys. zł. W przyszłorocznym budżecie chcemy więc zabezpieczyć podobne środki, jak w przypadku pomnika Remusa. Chciałbym także podkreślić, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie postara się także na ten cel znaleźć pieniądze wśród mieszkańców i członków zrzeszenia - podkreśla burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Nowy pomnik wykonany będzie z granitu albo z brązu. Powstanie on prawdopodobnie w przyszłym roku.

AK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.