Gołubie. Minister MONu na obchodach upamiętniających TOW "Gryf Pomorski"

niedziela, 5 marca 2017 r., 14:32
fot. AL

W niedzielę w Gołubiu uroczyście uczczono 73. rocznicę śmierci przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" oraz jego podkomendnych. W uroczystościach uczestniczył Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który jak poinformował w swoim wystąpieniu, podjął decyzję o podniesieniu do stopnia kapitana porucznika Józefa Dambka

Wzorem lat ubiegłych członkowie stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" uczcili rocznicę śmierci swojego legendarnego dowódcy, por. Józefa Dambka, który w nocy z 4 na 5 marca 1944 roku został zastrzelony przez ścigające go Gestapo nad brzegiem Jeziora Dąbrowskiego w Gołubiu. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się od mszy świętej, po której jej uczestnicy przemarszem na czele z Kompanią i Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej oraz ułanami z II Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich udali się pod krzyż upamiętniający TOW "Gryf Pomorski".

W tegorocznych uroczystościach poza licznie zgromadzonymi samorządowcami z terenu powiatu kartuskiego, wzięli także udział parlamentarzyści oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który wydarzenie to objął także swoim patronatem.

- Wasza determinacja, miłość do Boga i Ojczyzny sprawiła, że Pomorze zostało włączone do niepodległej Polski w 1918 roku i sprawiła, że trwacie po dzień dzisiejszy. Stanowicie sól ziemi polskiej i jej serce, męstwo i odwagę przekazane wam przez tak wspaniałych ludzi, jak ci, którzy byli twórcami najpierw Tajnej Organizacji Niepodległościowej, potem Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Kaszubski" i wreszcie po połączeniu z innymi organizacjami w 1941 roku TOW "Gryf Pomorski" - największej organizacji na tej ziemi. Jednej z największych organizacji żołnierskich na ziemi polskiej, która swoją walką ocaliła tysiące polskich istnień, a przede wszystkim sprawiła, że przynależność do Polski stała się faktem, istotą życia tutejszych mieszkańców - podkreślał minister Antoni Macierewicz.

- Nie ma słów podziękowania dla bohaterstwa żołnierzy Gryfa Pomorskiego, dla tego wielkiego dziedzictwa, które przekazali kolejnym pokoleniom. Czym byłaby walka powstańców stoczniowych z 1970 roku, gdyby nie ta tradycja, ten obowiązek, to przekonanie, że walka z niemieckim okupantem nie zakończyła walki o niepodległość Polski, że trzeba jeszcze wygnać z Polski sowieckiego okupanta. Ta krew przelana wsiąkła w tę ziemię i uczyniła ją najpłodniejszą ziemią patriotyzmu polskiego. Za to dzisiaj dziękujemy, wspominając ofiarę krwi Józefa Dambka, poświęcenie tysięcy kobiet Kociewia i Kaszub, które dzielnie ich wspomagały. Za to dziś dziękujemy tym wszystkim księżom, którzy śladem twórców Gryfa Pomorskiego byli wiernymi pasterzami tej ziemi, bo nigdy nie zapomnimy, że przysięga, którą składali żołnierze Gryfa Pomorskiego, to była przysięga bronienia Ojczyzny i kościoła katolickiego, najświętszych wartości tej ziemi, polskiej ziemi - kontynuował szef MONu.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, jak poinformował w swoim wystąpieniu, podjął decyzję nadaniu imienia Gryfa Pomorskiego jednej z jednostek Wojska Polskiego oraz o podniesieniu do stopnia kapitana porucznika Józefa Dambka.

- Jest to dla nas wielki zaszczyt. Dziękujemy - dziękował Roman Dambek.

Uroczystości nad Jeziorem Dąbrowskim zwieńczył Apel Poległych oraz złożenie wiązanek kwiatów pod krzyżem. Druga część obchodów odbyła się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie ich uczestnicy mieli okazję obejrzeć rekonstrukcję historyczną, jak również wziąć udział w biesiadzie partyzanckiej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.