Najlepsza nazwa dla Twojego biznesu

środa, 1 marca 2017 r., 09:43
fot. nadesłane

Każda nowa firma musi nosić jakąś nazwę, a zatem tworzenie nazwy jest nieodłącznym elementem jej powstawania. Stworzenie dobrej nazwy nie jest procesem łatwym, ale przy odpowiednim zaangażowaniu, oraz naszymi wskazówkami, można osiągnąć oczekiwane efekty.

4 wskazówki, jak stworzyć najlepszą nazwę dla biznesu

1. Dobra nazwa firmy wyróżnia się nie tylko oryginalnością, ale również długością. Stwierdzono, że im krótsza nazwa firmy, tym jest bardziej skuteczna - łatwiej ją zapamiętać i zapisać. Spójrz na firmy Kanon, Lego lub Orlen. Popularność tych marek potwierdza, że krótkie nazwy składające się z 4 czy 5 znaków są najskuteczniejsze.

2. Nawiązując do poprzedniego punktu, unikaj również stosowania znaków diakrytycznych, czyli ś, ć, ż, etc. Wyrażenia z polskimi znakami na pewno nie będą łatwe do zapamiętania i wymówienia przez obcokrajowców.

3. Jeżeli przewidujesz, że Twój biznes może w przyszłości wejść na rynek zagraniczny, musisz wziąć pod uwagę znaczenie wybranej nazwy w innych językach. Tworząc nazwę, sprawdzaj zatem jej tłumaczenia w przynajmniej kilku podstawowych językach - angielskim, niemieckim, francuskim czy hiszpańskim. Znany koncern samochodowy Honda, nie dokonał analizy językowej przed wypuszczeniem na rynek Hondy Fitta. Słowo fitta, na półwyspie skandynawskim, oznacza żeńskie genitalia. W efekcie auto nie cieszyło się zbyt dużą sympatią, a nazwę zmieniono na popularną Hondę Jazz.

4. Jeżeli chodzi o wyjątkowość nazwy, to bardzo ważne, żeby nie kopiować ani nie podszywać się pod wielkie korporacje. Kreowanie nazw, które imitują znane i cenione marki to balans na granicy moralności, ale również prawa własności. Twoim celem powinno być tworzenie świeżej, niebanalnej, własnej marki.

5. Teraz przeanalizuj na swoją nową nazwę pod kątem prawnym. Co jeżeli nazwa firmy jest już w użytku? Jeżeli nazwa firmy jest zarejestrowana jako znak towarowy, to osoba, która nie jest upoważniona do posługiwania się zastrzeżonym znakiem towarowym, narażona jest na karę grzywny. Oprócz tego zobligowana jest również do zmiany nazwy swojej firmy. Są to dość poważne konsekwencje, których można uniknąć, sprawdzając wcześniej dostępność nazwy. Możesz zlecić taką analizę profesjonalnej Kancelarii brandingowej, klikając tutaj.

Dla jasności, znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które można przedstawić graficzne, które ma moc wyróżniającą, są to np. grafiki, formy przestrzenne, domeny internetowe, dźwięki, kolory, zapachy.

Jak widzisz, stworzenie nazwy firmy nie jest tak trudne, jak mogłoby się pierwotnie wydawać, a dzięki przedstawionym wskazówkom może się to stać jeszcze łatwiejsze. Wybór nazwy dla biznesu jest niezwykle ważnym posunięciem, bo rzutuje ona na sukces Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli więc nie jesteś zadowolony ze swoich dotychczasowych pomysłów, zgłoś się do agencji namingowej, która stworzy dobrą i skuteczną nazwę dla Twojego biznesu.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.