Grypa nie odpuszcza - na Pomorzu najwięcej zachorowań w kraju

wtorek, 28 lutego 2017 r., 18:41
fot. internet/www.wsse.gda.pl

W ostatnich tygodniach w całym kraju odnotowano znaczny wzrost zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę. Corocznie w tych miesiącach wirus ostro atakuje, obecnie najpoważniej wygląda sytuacja na Pomorzu, gdzie wskaźnik zapadalności na grypę i infekcje grypopodobne w minionym tygodniu był najwyższy.

Od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września do 22 lutego zanotowano na terenie województwa pomorskiego 513 443 ostre infekcje układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i zachorowań grypopodobnych.

W okresie od 16 do 22 lutego 2017 r. na Pomorzu zarejestrowano 37.092 takie przypadki. Wzrost jest znaczny, bo w tym samym czasie miesiąc wcześniej było ich 25.656. Średnia dzienna zapadalność na grypę i zachorowania grypopodobne w ostatnim tygodniu wyniosła 230 przypadków na 100 000 ludności.

W powiecie kartuskim od 16 do 22 lutego odnotowano 2221 przypadków podejrzeń bądź zachorowań na grypę, znacznie lepiej wygląda sytuacja w powiecie kościerskim tam w tym okresie było ich 689. W obu powiatach sytuacja wygląda lepiej niż pod koniec stycznia - wówczas w Kartuskiem było 3018 przypadków, a w Kościerskiem 2224. Nie mniej zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zapadalność na ostre infekcje na całym Pomorzu wzrasta - w okresie 16-22 lutego kształtowała się na poziome 229,91 to najwyższy wynik w Polsce ( druga jest Wielkopolska, gdzie wynosi on 97,53).

Należy podkreślić, że niewyleczona grypa prowadzić może później do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym nawet do śmierci. Zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych czy płuc bądź też ostra niewydolność nerek to tylko niektóre z możliwych powikłań.

Aby ustrzec się przed chorobą przede należy unikać kontaktów z osobami chorującymi. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów najlepiej zostać w domu, odwiedzić lekarza, i porządnie wykurować się przed powrotem do pracy.

Popularną metodą ochrony przed grypą jest też szczepienie. Szczepionkę należy zaaplikować najlepiej na początku sezonu grypowego, tj. w okolicach września i października. Specjaliści twierdzą, że taka szczepionka jest najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczególnie polecana jest szczepienia osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.