"Wszystkie kolory świata" w Szkole Podstawowej w Osowie

piątek, 17 lutego 2017 r., 08:36
fot. nadesłane/Szkoła Podstawowa w Osowie

We wtorek w Szkole Podstawowej w Osowie świętowano walentynki w dość nietypowy sposób. Tego dnia odbyło się podsumowanie realizowanego przez placówkę projektu UNICEF "Wszystkie kolory świata". Społeczność Szkoły Podstawowej w Osowie po raz pierwszy wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Założeniem programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży tolerancji oraz otwartości na inne kultury. Pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale również przyjemne.

Głównym celem akcji jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli. Dodatkowym atutem przedsięwzięcia dla placówki edukacyjno-wychowawczej - było zaangażowanie rodziców i dziadków. Bez ich pomocy cała akcja zakończyłaby się fiaskiem. Kiedy zapytamy dzieci, co czyni rodzinę szczęśliwą, najczęściej odpowiadają: Robienie razem różnych rzeczy! Choć jest to oczywiste, pozostaje często niezauważane lub pomijane. Wspólne spędzanie wolnego czasu bardzo jednoczy, umacnia i integruje rodzinę.

Od listopada uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowywali informacje o różnych zakątkach świata, realizując projekty edukacyjne "Podróż przez kontynenty". Zebrane materiały i informacje zaprezentowali podczas podsumowania akcji, 14 lutego. Nauczyciele zapoznali rodziców z celami i ideą projektu "Wszystkie kolory świata", dodatkowo nagłośniono akcję na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Przez ostatnie miesiące dzieci wraz z rodzicami szyli laleczki w domach, gotowe miniarcydzieła sztuki krawieckiej przynieśli do szkoły.

14 lutego w Domu Kultury w Osowie zorganizowano wystawę laleczek, na którą dzieci zaprosiły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Uczniowie z klas I - VI zabrali przybyłych gości w podróż przez różne kraje i zaprezentowali oryginalne zwyczaje, stroje, tańce oraz upodobania kulinarne charakterystyczne dla mieszkańców Afryki, Australii, Arktyki, Europy, Azji i obu Ameryk.

Zaszczytne miejsce na scenie zajmowały własnoręcznie wykonane laleczki - szmacianki reprezentujące rówieśników naszych podopiecznych z różnych zakątków świata. Było ich 31. Wszystkie lalki były niepowtarzalne, kolorowe i pomysłowo wykonane. Każda była przepiękna i wyjątkowa oraz wzbudzała zachwyt obecnych, tym większy, że nie została wyprodukowana w fabryce, tylko była wykonana przez nas. Wszyscy zainteresowani mogli wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę.

Uczniowie szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zgromadzeni rodzice chętnie włączyli się do akcji i tym sposobem żadna lalka nie pozostała bez opiekuna. Cała kwota zebrana podczas akcji przeznaczona zostanie na szczytny cel, a mianowicie na szczepionki dla dzieci z Angoli. Zebrano łącznie 650 zł, więc wspólnie uda się podarować szczepionki dla 65 dzieci.

nadesłane/Szkoła Podstawowa w Osowie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.