Kościerski ZUS zostanie przeniesiony do Kartuz? Samorządowcy zapowiadają walkę

czwartek, 16 lutego 2017 r., 10:32
fot. AL

Kolejna instytucja państwowa w Kościerzynie jest zagrożona. Nieoficjalnie mówi się bowiem o przeniesieniu kościerskiego wydziału ZUSu do Kartuz. Powiat nie zamierza czekać aż pogłoski się urealnią i już podejmuje walkę o zachowanie placówki.

Po walce o siedzibę Sądu Rejonowego w Kościerzynie, czy Terenowy Punkt Paszportowy w Kościerzynie zapowiada się kolejny bój o siedzibę instytucji państwowej w Kościerskiem. Tym razem samorządowcy chcą uchronić przed przeniesieniem do Kartuz jednego z wydziałów ZUSu.

- Sytuacja wyciągania państwowych instytucji z powiatu kościerskiego powraca jak bumerang. Działo się to już w zeszłej kadencji. Mówimy o sądzie, pewnych działaniach związanych z urzędem skarbowym i wydziale świadczeń emerytalno-rentowych - mówiła podczas środowej sesji, starosta kościerski Alicja Żurawska.

Warto nadmienić, że już od jesieni 2014 roku wydział świadczeń emerytalno - rentowych podlega inspektoratowi w Kartuzach. Fizycznie pracownicy odpowiedzialni za ten dział pracują jednak w Kościerzynie. Tam także znajdują się akta świadczeniobiorców. W ostatnim czasie zarząd powiatu kościerskiego nieoficjalnie powziął jednak informację jakoby wydział ten w całości miałby zostać przeniesiony do Kartuz.

- Poprosiliśmy na rozmowę kierownika ZUSu. Znamy sytuację. Wśród 13 pracownic wydziału świadczeń emerytalno - rentowych, panuje strach. Pracownice, które mieszkają na terenie powiatu kościerskiego, obawiają się, że będą musiały dojeżdżać do pracy do Kartuz. Jestem umówiona na spotkanie z panią prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Użyję swoich sił, aby przekonać ją, aby nie przenosić fizycznie pracowników do Kartuz, chociażby dlatego, że ZUS w Kościerzynie uplasował się razem z inspektoratem w Tczewie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o realizację zadań na nich nałożonych - podkreślała starosta Alicja Żurawska.

- Chciałam zapewnić, że każda podobna informacja, która do nas dociera, powoduje naszą natychmiastową reakcję. Trzymamy rękę na pulsie i staramy się, aby nic z powiatu kościerskiego nie zostało uczknięte, a mieszkańcy mieli dostęp do podstawowych instytucji, które powinny na terenie powiatu kościerskiego mieć miejsce - kontynuowała.

Radni zwrócili uwagę, że sprawa dotyczy nie tylko pracowników, a przede wszystkim mieszkańców.

- Moim zdaniem jest to sprawa nie tylko 13 pracowników, ale przede wszystkim kilkunastu tysięcy interesantów. Mówimy tu o grupie rencistów i emerytów, a więc o takich interesantach, którzy są najmniej mobilni. Nie jest to tylko kwestia rangi, Kościerzyny jako miasta, ale znacznego utrudnienia dotarcia w swoich indywidualnych sprawach osobom, którym najtrudniej przychodzi przemieszczanie się - podkreślała radna Janina Czaja.

- Zgadzam się w stu procentach. Chodzi o naszych mieszkańców. Bezwzględnie musimy o ten temat walczyć. Tu nie chodzi tylko o podporządkowanie, czy pracownicy będą pracować dla Kartuz. Decyzję powinny być podejmowane tutaj, bo za chwilę powiemy, że nasz powiat jest oddziałem innego powiatu. Przerabialiśmy to przy okazji próby likwidacji sądu. Była wtedy mobilizacja wszystkich samorządów. Tam, gdzie była możliwość, tam się uderzało. Uważam, że teraz też jest taka możliwość, aby dojść do osób, które są kompetentne i mają ster władzy w państwie, aby przemyśleć ten temat. Zmniejszanie rangi powiatu dla mnie jest rzeczą nie do przyjęcia. Nie możemy pozwolić, by nas kroili po kawałku, bo za chwilę usłyszymy, że jeśli nie ma jednej, drugiej i trzeciej instytucji, to powiat też jest zbędny - dodawał radny Piotr Lizakowski.

Działania mające na celu zachowanie wydziału ZUSu w Kościerzynie poparł też obecny podczas środowej sesji wójt gminy Kościerzyna.

- Zgadzam się. Są to absurdalne pomysły. Wszystkie te podstawowe elementy związane z funkcjonowaniem lokalnej społeczności, szczególnie, gdy dotyczy to osób starszych, najmniej mobilnych, powinny być najbliżej nich. Zwrócę się do rady, aby podjąć stosowną uchwałę w tym zakresie - mówił Grzegorz Piechowski.

Dodajmy, że według kryterium miejsca zameldowania ZUS w Kościerzynie obsługuje ponad 27.000 osób, w tym ponad 11.000 płatników składek, około 4.200 kont czynnych przedsiębiorstw oraz około 11.000 świadczeniobiorców emerytalno - rentowych.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.