Za szybko i po zniszczonych drogach - mieszkańcy uzupełniają mapę zagrożeń

środa, 15 lutego 2017 r., 12:17

Przekraczanie dozwolonej prędkości, niewłaściwa infrastruktura, nieprawidłowe parkowanie, czy spożywanie alkoholu w miejsca niedozwolonych - między innymi takie zagrożenia zgłosili mieszkańcy powiatu kościerskiego w ramach działającej od 1 lipca Krajowej Mapy Zagrożeń. Do tej pory kościerska policja weryfikowała już ponad 600 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Od początku trwania tegoż programu na obszarze powiatu kościerskiego zgłoszono 625 zagrożeń, z czego 159 zostały potwierdzone.

- Najczęstszymi zgłaszanymi zagrożeniami są przekraczanie dozwolonej prędkości, niewłaściwa infrastruktura drogowa, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - wymienia oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, asp. Piotr Kwidziński.

Jak dodaje, dzięki reakcji internautów funkcjonariusze zatrzymali już niejednego pirata drogowego. W kilku przypadkach kierowcy stracili prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

- Mapa jest także przydatna w przypadku niewłaściwego oznakowania drogi, czy złej organizacji ruchu. Dzięki tym zgłoszeniom możemy skierować wnioski do zarządców dróg o dokonanie zmian, by zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu - podkreśla asp. Piotr Kwidziński.

Funkcjonariusze zachęcają do rozsądnego korzystania z mapy zagrożeń. Jak to uczynić? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

Na weryfikację zgłoszeń mundurowi mają pięć dni. W tym czasie dwukrotnie sprawdzają, czy dane zagrożenie rzeczywiście występuje.

Ponadto policjanci proszą o wypełnienie ankiety dotyczącej Krajowej Mapy Zagrożeń, która ma na celu poznanie opinii mieszkańców odnośnie jej funkcjonowania. Ankieta dostępna jest pod tym linkiem.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.