Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, Aldona i Mariusz Kupperowie oraz Małgorzata Nakielska zostali laureatami XIV edycji Medalu im. Matki Teresy z Kalkuty. Podczas uroczystej gali, która tradycyjnie odbyła się w Światowy Dzień Chorego wręczono też siedem dyplomów uznania oraz specjalny Dyplom Uznania Starosty Kościerskiego.
Idea uhonorowania wszystkich tych, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym narodziła się w Kościerzynie już 14 lat temu. Od tego czasu, co roku, przyznawane są Medale im. Matki Teresy z Kalkuty. W sobotę w Sali Sokolnia odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. Data uroczystości nie jest przypadkowa - 11 lutego obchodzimy bowiem Światowy Dzień Chorego.
- Dzień ten powinien pobudzać nas do głębokiej refleksji i zachęcać do podejmowania kolejnych inicjatyw służących ludziom chorym i niepełnosprawnym. Jak mówiła Matka Teresa z Kalkuty, patronka naszej uroczystości, największą chorobą naszych czasów nie jest trąd czy gruźlica, lecz raczej doświadczenie tego, że się nie jest chcianym, porzuconym, zdradzonym, odrzuconym przez wszystkich. Największym złem jest brak miłości i miłosierdzia, obojętność wobec bliźniego. Dlatego powinniśmy wspierać wszelkie organizacje pozarządowe, wolontariat, akcje charytatywne oraz przedsięwzięcia przyczyniające się do niesienia pomocy. I to właśnie jest inspiracją całorocznej pracy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych - mówiła starosta kościerski, Alicja Żurawska.
- Wtedy, kiedy człowiek się dzieli, ofiarowuje, przyjmuje, unosi się - jego życie, serce i to wszystko, co tworzy kształt i sens życia. Życzę wszystkim, abyśmy mieli nieustanną okazję do dzielenia się sercem, a także przyjmowania serca, bo każdy człowiek chciałby mieć coś do zaoferowania drugiemu człowiekowi - podkreślał z kolei biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który objął Patronat Honorowy nad uroczystością.
Do tegorocznej edycji Medalu im. Matki Teresy z Kalkuty wpłynęło dziesięć wniosków. Kapituła medalu spośród nich wyłoniła trzech laureatów nagrody głównej oraz przyznała siedem dyplomów gratulacyjnych. Dodatkowo Dyplom Uznania wręczyła też starosta kościerski.
Laureaci Medalu im. Matki Teresy z Kalkuty:
Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego
Wspólnota Burego Misia to miejsce przyjaźni osób niepełnosprawnych, Burych Misiów, i ich przyjaciół - Burych Niedźwiedzi. Wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu w Krakowie od przyjaźni, wtedy jeszcze kleryka Kuby z niepełnosprawnym Piotrusiem. Początkowo były to kameralne spotkania katechetyczne, które zaowocowały wspólnym wyjazdem wakacyjnym. Dokładnie 25 lat temu na małym gospodarstwie pod Kościerzyną zamieszkały pierwsze Bure Misie z Burymi Niedźwiedziami. Z biegiem lat okazało się, że ich niepełnosprawni przyjaciele potrzebują od nas czegoś więcej niż tylko spotkań towarzyskich i wakacyjnych wyjazdów - Ci, którzy stracili oparcie w bliskich potrzebowali domu pełnego ciepła i miłości, będącego spełnieniem obietnicy przyjaźni składanej od początku istnienia wspólnoty. Obecnie na Osadzie Burego Misia żyje 46 osób, w tym 25 Burych Misiów. Wspólnie prowadzą wciąż powiększające się gospodarstwo.
Aldona i Mariusz Kupperowie
Są zawodową rodziną zastępczą. Podczas rozmowy, pani Aldona stwierdziła, iż przez Jej Ciepły i rodzinny dom przeszło siedemnaścioro dzieci, które wraz z mężem Mariuszem wychowali jak swoje. Większa część z nich są to ludzie dorośli, pracujący, przebywający poza domem państwa Kupperów. Od 10 lat są rodziną zastępczą dla dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w stopniu głębokim, a od sześciu lat także chłopca z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Dzieci wymagają stałej, codziennej opieki i pomocy.
Małgorzata Nakielska
Od 12 lat opiekuje się swoją chorą matką, która choruje na chorobę Alzheimera i jest osobą leżącą. Wymaga stałej pomocy i opieki. Pani Małgorzata poświęciła swoje życie, aby opiekować się matką. Pomimo, iż ta sytuacja zajmuje dużo czasu i energii, pani Małgorzata nigdy się nie skarżyła, a co więcej dla każdego potrzebującego zawsze znajduje czas, dobre słowo i cegiełkę na leczenie. Od prawie czterech lat opiekuje się także chorym ojcem.
Uhonorowani dyplomami uznania:
Gabriela Ćwikałowska
Od wielu lat organizuje wyprawki szkolne dla dzieci między innymi z niepełnosprawnością, a także śniadania wigilijne, średnio dla 200 osób potrzebujących, bezdomnych i niepełnosprawnych.
Halina Datta
Jest wolontariuszką Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu. Aktywnie uczestniczy w programie Wolontariusz 50+, udziela się na rzecz chorych i niepełnosprawnych parafian parafii Matki Bożej w Karsinie.
Jan Zaborowski
Samorządowiec zaangażowany w coroczna pomoc świąteczną dla osób samotnych i potrzebujących z terenu sołectwa Grzybowo. Organizator bezpłatnych badań lekarskich "Białe niedziele" w Wąglikowicach, pomysłodawca przedszkoli dla seniorów. Aktywnie włącza się we wszystkie akcje zbierania środków finansowych dla osób niepełnosprawnych i ciężko chorych.
Leszek Medykowski
Prezes Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych działającego na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Aktywnie uczestniczy w komisji na rzecz rewitalizacji miasta Kościerzyna, dbając o detale dla osób niepełnosprawnych. Pomimo swojej niepełnosprawności w stopniu znacznym działa jako opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej.
Jarosław Rajmer
Aktywnie włączał się w organizację spotkań wigilijnych dla potrzebujących i niepełnosprawnych. W 2011 roku niepełnosprawny wolontariusz roku. Zdobył również wyróżnienie wojewody pomorskiego za działalność społeczną.
Kościerskie Centrum Wolontariatu
Na szczególną uwagę zasługują następujące organizowane przez centrum akcje: coroczny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, pomoc w organizacji zabawy choinkowej w DPS Kaszub w Stawiskach organizacja "Duck Race", wsparcie Festiwalu Żurawiny w Dobrogoszczy poprzez pomoc animatorom przy organizacji atrakcji dla dzieci, sprzątanie grobów członków rodzin DPS Kaszub oraz innych opuszczonych grobów, pomoc w organizacji "Szlachetnej Paczki", zbiórka żywności na rzecz Banku Żywności w Chojnicach, czy udział w akcji "Mikołaje na Motorach".
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kościerzynie
Na szczególną uwagę zasługują następujące osiągnięcia: akcja "Krew dla Alicji Zwara", "Krew dla Bogdana", "Krew dla Teresy Anzlik", "Młoda krew ratuje życie", "Gorący strażak - ognista krew", zbiórka krwi dla 49 osób, pozyskanie 119 litrów krwi od uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1. W sumie od początku działalności PCK w Kościerzynie zebrano łącznie 13.600 litrów krwi. W 2015-2016 roku rozdano ponad 103 tony żywności i 150 ton jabłek osobom potrzebującym. PCK wspomógł 217 osób z niepełnosprawnością i 24 bezdomnych oraz 411 osób poniżej 15. roku życia. Pozyskano łóżka, sprzęt AGD i artykuły chemiczne, pościele i koce, które następnie trafiły do domostw osób najbardziej potrzebujących.
Dyplom Uznania Starosty Kościerskiego
Leszek Słomiński
Od bardzo wielu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także jest doskonałym przykłade na to, jak można, mimo swojej niepełnosprawności, bardzo dobrze realizować swoje pasje - w tym przypadku pasje sportowe, osiągając imponujące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Za swoje sukcesy został na początku tego roku wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji i Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jako jeden z dwóch pracowników cywilnych Policji z całej Polski, za uprawianie sportu i odnoszenie na tym polu dużych sukcesów. Jest też przewodniczącym Powiatowej Rady Społecznej ds. Osób Niepełnosprawnych.
AL
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze