Nowa Karczma. Jak będzie wyglądała sieć szkół po reformie?

piątek, 10 lutego 2017 r., 11:55
fot. archiwum

Gmina Nowa Karczma już przygotowała nowy plan sieci szkół, która funkcjonować będzie od pierwszego września 2017. Zespoły szkół zostaną przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe. Uchwałę w tej sprawie radni mają przyjąć w przyszłym tygodniu.

W związku z reformą systemu oświaty, której główne założenia to likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych, samorządy muszą przyjąć nowe plany sieci szkół.

- Nie planujemy dużych zmian, gdyż w większości naszych placówek gimnazja funkcjonują w zespołach szkół, od 1 września te zmienią się w szkoły podstawowe a gimnazja włączymy w ich strukturę - informuje wójt Andrzej Pollak.

Na terenie gminy Nowa Karczma funkcjonują trzy zespoły szkół - w Grabowie, Lubaniu, Nowej Karczmie oraz jedna szkoła podstawowa w Szatarpach, gdzie obecnie w sześciu oddziałach kształci się 61 uczniów. Od pierwszego września 2017 roku zespoły szkół zostaną przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe.

- Chcielibyśmy, żeby szkoła w Szatarpach nadal funkcjonowała jako sześcioklasowa, ze wskazaniem kontynuowania nauki w klasie siódmej i ósmej w Nowej Karczmie, jednak to odrębna procedura. Ustawa mówi o tym, że szkoły podstawowe mogą funkcjonować jako trzyklasowe, czteroklasowe lub ośmioklasowe, my jednak nie chcielibyśmy zabierać stamtąd oddziałów, trudno byłoby też dokładać dwa kolejne, bo to mała szkoła, dlatego będziemy starać się o zachowanie sześciu klas w okresie przejściowym - wyjaśnia wójt.

Tak jak w innych gminach, w Nowej Karczmie pojawi się problem z miejscami pracy dla nauczycieli.

- Nie chcielibyśmy nikogo pozbawiać etatów, jednak niestety będzie to nieuniknione. Po wdrożeniu reformy odejdzie nam jeden rocznik, to jest około 100 uczniów, więc z pewnością w kolejnych latach, pewnie będziemy musieli liczbę etatów zmniejszyć, na tą chwilę jednak trudno przewidzieć, jak będzie - dodaje wójt.

Plan sieci szkół radni przyjmą na sesji w przyszłym tygodniu. Następnie zostanie on wysłany do zaopiniowania przez kuratorium oświaty.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.