Gmina Lipusz. Jest plan inwestycji na 2017 rok - sprawdź, co zrobią w Twojej miejscowości

czwartek, 26 stycznia 2017 r., 13:19
fot. archiwum

Nieco ponad dwa miliony złotych gmina Lipusz przeznaczy na zadania inwestycyjne w 2017 roku. Sztandarowymi projektami będą termomodernizacja budynków szkół w Lipuszu i Tuszkowach oraz rozpoczęcie modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipuszu. Samorząd zamierza także modernizować drogi zarówno gminne, jak i partycypować w przebudowie traktu powiatowego.

W sumie dochody gminy Lipusz w tym roku mają wynieść 17.773.113 zł, wydatki zaś ustalono w wysokości 18.045.339 zł, z czego 2.055.463 zł ma zostać przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych.

Aż połowa wydatków majątkowych (1.007.940 zł) zostanie wydatkowana na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, mianowicie Zespołu Szkół w Lipuszu oraz Szkoły Podstawowej w Tuszkowach. Przedsięwzięcie to jest częścią projektu, który lipuski samorząd realizuje w partnerstwie z gminą Nowa Karczma i przy udziale środków unijnych w wysokości nieco ponad 55 proc. wartości zadania.

Ponadto w tym roku mają także ruszyć prace przy drugim sztandarowym projekcie lipuskiego samorządu - modernizacji oczyszczalni ścieków w Lipuszu. W ramach tego zadania poprawie ma ulec proces technologiczny oczyszczalni ścieków, zaś budynek technologiczny poddany zostanie przebudowie i rozbudowie. Wartość całego projektu to niemal 1,3 mln zł, z czego blisko 900.000 zł ma stanowić dofinansowanie ze środków unijnych.

Rok 2017 upłynie także pod znakiem inwestycji drogowych. W tym zakresie modernizacji poddana zostanie ulica Szeroka w Lipuszu. Na ten cel samorząd przeznaczył 258.000 zł. Gmina będzie także partycypowała w przebudowie drogi powiatowej od przejazdu kolejowego w Lipuszu do końca wsi Papiernia oraz odcinek drogi od skrzyżowania w centrum Lipusza do drogi wojewódzkiej. Na realizację tego projektu, który planuje się zrealizować w ramach tzw. schetynówek, gmina Lipusz zarezerwowała kwotę 606.388 zł.

- Staramy się także o dotację na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku urzędu gminy. Na ten cel mamy zaplanowaną kwotę w wysokości 50.000 zł. Czekamy także na decyzję odnośnie uzyskania dofinansowania na utworzenie żłobka w Lipuszu. Jeśli pozyskamy środki, na potrzeby żłobka zostania zaadaptowany budynek po starym przedszkolu - dodaje wójt gminy Lipusz, Mirosław Ebertowski.

Zadłużenie samorządu na koniec 2016 roku wyniosło nieco ponad 3,1 mln zł. Na koniec 2017 roku ma spaść do kwoty 2.345.000 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.