Kościerzyna. W trosce o bezpieczeństwo pieszych

poniedziałek, 23 stycznia 2017 r., 09:51
fot. nadesłane/KPP Kościerzyna

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie dbając o bezpieczeństwo pieszych rozdawali odblaski otrzymane z KWP w Gdańsku. Mundurowi zachęcali pieszych do używania elementów odblaskowych wręczając przy tym zawieszki odblaskowe, breloczki do kluczy, zapachy do samochodów w kształcie znaków drogowych oraz pendrive. Akcje przeprowadzono na terenie całego powiatu. Funkcjonariusze nagradzali również kierowców, którzy przepuszczali na przejściach dla pieszych przechodniów.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest bardzo zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno - zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Policjanci zachęcają więc pieszych do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dość często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To dość częsty błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

KPP Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.