Uroczysty pokot w Pażęcach z udziałem 17 kół łowieckich

niedziela, 22 stycznia 2017 r., 13:21
fot. JS

Po raz piąty członkowie kół łowieckich z Kaszub wzięli udział we wspólnym polowaniu na lisy. W sobotę myśliwi spotkali się w Pażęcach na uroczystym pokocie. W trakcie tegorocznych łowów ustrzelono aż 209 lisów, kunę i tchórza.

Przez kilka dni stycznia myśliwi z okręgu gdańskiego polowali na drapieżniki. W Pażęcach (gm. Stężyca) odbył się piąty wspólny pokot, na który przybyli członkowie z siedemnastu kół łowieckich mających swoje obwody między innymi na terenie powiatów kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego i puckiego.

- Polskiemu Związkowi Łowieckiemu zależy dziś przede wszystkim na tym, by przywrócić na naszych polach zająca i inną zwierzynę drobną - kuropatwę czy bażanta. Na naszym terenie występują głównie lisy. To dominujący drapieżnik, czyniący duże szkody w populacjach zwierzyny drobnej. Stąd idea naszego polowania - wyjaśnia Józef Kitowski z koła łowieckiego Drop, organizator pokotu.

Jak dodał, jeden lis w ciągu roku zjada około dziesięciu zajęcy. Eliminowanie lisów, które nie mają naturalnych wrogów, jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony zająca szaraka i ptactwa. Tego typu przedsięwzięcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce. Gdański okręg jest trzecim, który walczy tą metodą o przywrócenie na polach zwierzyny drobnej.

- Nasze działania można już określić mianem programu. Nie jest to jednorazowa akcja, a program, w który włączyli się myśliwi z całego okręgu. Podzieliliśmy gdański okręg Polskiego Związku Łowieckiego na trzy rewiry i polowania na lisy odbywają się w nich jednocześnie. Myśliwi włączają się w program z wyjątkowym zaangażowaniem, poświęcając bardzo wiele czasu, by pozyskać tego wspaniałego drapieżnika, jakim jest lis. Nie jest to zwierz łatwy do upolowania, jest czujny, chytry i cwany. Osoby polujące na lisy muszą wykazać się wyjątkową cierpliwością - podkreśla Józef Kitowski.

Co ważne, koła łowieckie są też zaangażowane w edukację młodzieży szkolnej. Myśliwi spotykają się z dziećmi i opowiadają o żyjących w lasach i na polach zwierzętach. Prowadzą też cykliczne akcje sadzenia drzewek i krzewów, w których drobna zwierzyna czuje się najlepiej. Zimą zaś wykładają w lesie karmę.

Program "Ożywić pola" spotkał się z dużym zainteresowaniem samorządowców, którzy wsparli całą ideę i przybyli także na pokot.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni i składamy wyrazy uznania samorządom powiatu kartuskiego, gdzie na osiem gmin, sześć wsparło nasz program. Program wspierają także starostwa kartuskie i puckie. W ubiegłym roku powiedziałem, że marzeniem moim byłoby, żeby polowały wszystkie koła całego okręgu gdańskiego. Należy do niego ponad 80 kół, a w naszym rewirze jest 37 kół, z tego 17 wzięło udział w pokocie. Zaczynaliśmy od czterech, więc ogromnie cieszę się z tego, że tak się to rozwija - dodaje członek koła Drop.

W tym roku pozyskano aż 209 lisów, kunę i tchórza. Wszyscy myśliwi, którzy upolowali zwierzynę, otrzymali nagrody rzeczowe. Zwierzynie oddano też tradycyjny hołd za pomocą sygnałów łowieckich.

Dodatkową nagrodą dla uczestników polowania będą kuropatwy ufundowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Gdańsku. Za każdego pozyskanego lisa koła łowieckie otrzymają jedną kuropatwę. Ptaki będą wsiedlane w łowiskach wiosną.

Wyniki I Okręgowych Łowów na Lisy:

1. Jurek Marciński - ŁABĘDŹ Kartuzy - 50 lisów
2. Marek Funk - WKŁ Nr 297 DIANA Gdynia - 32 lisy
3. Rafał Kaszuba - GŁUSZEC Kartuzy - 20 lisy
4. Andrzej Elendt - NR 1 Gdynia - 19 lisów
5. Andrzej Węsierski - DROP Gdańsk - 13 lisów
6. Feliks Treder - SŁONKA Sierakowice - 11 lisów
7. Sebastian Hoppa - ŁABĘDŹ Kartuzy - 8 lisów, 1 kuna
8. Marian Stefański - SŁONKA Kościerzyna - 8 lisów
9. Grzegorz Wica - DROP Gdańsk - 6 lisów
10. Robert Drawc - GŁUSZEC Kartuzy - 5 lisów
11. Bartosz Labuda - SŁONKA Sierakowice - 5 lisów
12. Henryk Laska - DROP Gdańsk - 4 lisy, 1 tchórz
13. Tadeusz Majkowski - SZARAK Gdańsk - 3 lisy
14. Maciej Wolski - ŻBIK Gdańsk - 3 lisy
15. Waldemar Białk - SŁONKA Sierakowice - 3 lisy
16. Antoni Dołęga - WKŁ Nr 297 DIANA Gdynia - 3 lisy
17. Wojciech Kierznikiewicz - WKŁ Nr 297 DIANA Gdynia - 3 lisy
18. Józef Kitowski - DROP Gdańsk - 2 lisy
19. Edward Skurewicz - SOKÓŁ-KOLEJARZ Gdańsk - 1 lis
20. Mariusz Olbromski - BÓR Wdzydze - 1 lis
21. Kazimierz Bigus - SZARAK Tczew - 1 lis
22. Mieczysław Lipiński - WKŁ Nr 209 BÓBR Gdańsk - 1 lis
23. Sylwester Dmowski - DROP Gdańsk - 1 lis
24. Krzysztof Sieniek - SŁONKA Sierakowice - 1 lis
25. Bartosz Kuczkowski - SŁONKA Sierakowice - 1 lis
26. Marcin Pion - SŁONKA Sierakowice - 1 lis
27. Mieczysław Karczewski - SŁONKA Sierakowice - 1 lis
28. Piotr Majkowski - SZARAK Gdańsk - 1 lis
29. Artur Pyczka - WKŁ Nr 297 DIANA Gdynia - 1 lis

MDZ, BK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.