Kościerzyna wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

środa, 18 stycznia 2017 r., 09:07

Zgodnie z aktualnym komunikatem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Kościerzyna jest jednym z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce. Wymieniana jest niemal na równi z Warszawą czy Płockiem. W północnej części kraju to jedyny punkt, gdzie stan zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy, szczególnie pod względem tego najbardziej szkodliwego dla człowieka - pyłu zawieszonego.

W środę w godzinach porannych ilość pyłu zawieszonego w powietrzu nad Kościerzyną przekraczała niemal pięciokrotnie dopuszczalną normę. Zgodnie z normami Unii Europejskiej poziom PM 2,5 w powietrzu nie powinien przekraczać 25 µg/m3 (średnio-roczny). Tymczasem w Sercu Kaszub odnotowano jego stan na poziomie 118,8 µg/m3.

Według Światowej Organizacji Zdrowia PM 2,5, a więc pył zawieszony, jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznych. Narażenie na działanie pyłu zawieszonego może powodować choroby układu oddechowego i krążeniowego.

Stan powietrza w Kościerzynie - środa godzina 8. rano:
Polski indeks jakości powietrza: Zły
C6H6: 10,3 µg/m3
CO: 1,4 mg/m3
PM2,5: 118,8 µg/m3
SO2: 4,9 µg/m3
NO2: 34,7 µg/m3

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.