Dziemiany. Prawie cztery miliony na inwestycje - tak wygląda budżet na 2017 rok

środa, 11 stycznia 2017 r., 10:01
fot. archiwum

Rok 2017 w gminie Dziemiany ma upłynąć pod znakiem inwestycji. Na ten cel samorząd zabezpieczył w budżecie nieco ponad 3,7 mln zł. Kwota ta zostanie powiększona dodatkowo o pozyskane dofinansowania. W sumie wydatki samorządu mają sięgnąć 23.482.236 zł, zaś dochody 22.482.284 zł.

- Ten rok będzie rokiem dość inwestycyjnym w naszej gminie. Te projekty, na realizację których mamy zabezpieczone środki i pozyskane dofinansowanie, chcemy wykonać - mówi wójt gminy Dziemiany Leszek Pobłocki.

Najważniejszą inwestycyjną, jak wymienia włodarz Dziemian, będzie dokończenie ostatniego etapu kanalizacji gminy. Sieć kanalizacyjna zostanie wybudowana na terenie miejscowości Kalisz oraz Raduń. Wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków projekt opiewa na kwotę około pięciu milionów złotych.

Ponadto wśród realizowanych zadań jest także termomodernizacja budynku urzędu gminy. Prace przy tym projekcie trwają, a mają zakończyć się na początku przyszłego roku. W fazie końcowej jest natomiast wymiana oświetlenie na terenie całej gminy, co ma kosztować pół miliona złotych. Na modernizację dróg na nowym osiedlu w Dziemianach samorząd zamierza z kolei przeznaczyć z własnych środków około 1,2 mln zł.

- Zakładamy też, że dojdzie nam budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Na realizację tej inwestycji piszemy projekt wspólnie z miastem Miastko i gminą Borzytuchom. Ponadto realizujemy też dwa duże tzw. projekty miękkie, a więc programy edukacyjny i przedszkolny o wartości około miliona każdy - dodaje wójt Leszek Pobłocki.

W sumie w budżecie na inwestycje zaplanowano 3.723.920 zł środków własnych gminy. Licząc łącznie z otrzymanym dofinansowaniem i realizacją projektów miękkich na wydatki majątkowe samorząd przeznaczy około 7-8 mln zł.

- Jest to dość duże wyzwanie, ale wierzymy, że uda nam się to zrealizować. Poziom zadłużenia samorządu wynosi kilkanaście procent, co pozwala nam optymistycznie podchodzić do ewentualnych, nowych przedsięwzięć inwestycyjnych - podsumowuje gospodarz gminy Dziemiany.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.