Nowa Karczma. To będzie rekordowo udany rok pod względem inwestycji

wtorek, 10 stycznia 2017 r., 13:19
fot. archiwum

35.879.750 zł po stronie dochodów, wydatki oscylujące w granicy 39.579.750 zł, w tym niemal 9,3 mln zł z przeznaczeniem na zadania inwestycyjne - tak przedstawia się prognozowany plan finansowy gminy Nowa Karczma na 2017 rok. Jak szacują władze gminy, jeszcze w tym roku budżet ma przekroczyć kwotę 40 mln zł, a to za sprawą dodatkowo planowanych inwestycji i pozyskanym dotacjom.

- Będzie to na pewno bardzo pracowity rok pod względem inwestycji, bo pozyskaliśmy bardzo wiele środków unijnych. Można powiedzieć, że rekordową ilość. Jeszcze tyle nie mieliśmy, choć zawsze byliśmy w tym dobrze. Stąd też, można powiedzieć, że nasz budżet się prawie podwoił. Stoimy na granicy 40 mln i w ciągu roku na pewno tę kwotę 40 mln z przekroczymy - podkreśla wójt gminy Nowa Karczma, Andrzej Pollak.

Obecnie na zadania inwestycyjne w budżecie zaplanowano ponad dziewięć milionów, ale środków wydatkowych na ten cel będzie więcej. Samorząd już między innymi przygotowuje duży projekt kanalizacyjny dla miejscowości Grabówko.

- Inwestycje wodno-kanalizacyjne w aglomeracji już zakończyliśmy. Do skanalizowania pozostały nam jedynie tereny poza aglomeracją, a największą miejscowością w tym zakresie jest Grabówko, na terenie którego znajduje się też trochę obiektów turystycznych. Dlatego jeśli otrzymamy dofinansowanie, chcemy skanalizować tę część gminy - wyjaśnia Andrzej Pollak.

Wśród tych pewnych i najważniejszych inwestycji jest z kolei projekt termomodernizacyjny, który obejmuje termomodernizację szkoły w Nowej Karczmie, budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Gminy. Zadanie jest w trakcie realizacji, a zakończy się w pierwszej połowie 2018 roku.

W ramach środków pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich samorząd zmodernizuje także dwie drogi: Lubań - Liniewko oraz Nowa Karczma - Lubieszynek, których kosztorysowy koszt wykonania opiewa na łączną kwotę około sześciu milionów złotych.

Priorytetowym zadaniem dla tutejszego samorządu jest także modernizacja gospodarki osadowej i odpadowej w gminnych oczyszczalniach ścieków.

- Mamy bardzo dobre parametry oczyszczonych ścieków. Powstały w wyniku oczyszczania osad do tej pory wykorzystywaliśmy do celów rolniczych i chcemy robić tak dalej. Chcemy jednak zmniejszyć jego ilość, a tym samym koszty. W tym celu w dwóch naszych oczyszczalniach na tzw. końcówkach ciągów technologicznych powstaną dodatkowo nowoczesne prasy, które będą wyciskały wodę z masy osadu. Na jednej oczyszczalni dobudowana zostanie z kolei specjalna płyta, gdzie osady będą higienizowane - tłumaczy wójt gminy Nowa Karczma.

W sumie zadanie to ma kosztować około 2,5 mln zł, z czego 1.680.866 zł ma stanowić dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W związku z szeregiem inwestycji wzrośnie za to zadłużenie samorządu. Gmina planuje zaciągnąć kredyty na wyprzedzające dofinansowanie w kwocie nie wyższej 4,6 mln zł. Na koniec roku zadłużenie ma jednak nie przekroczyć 10 proc.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.