Karsin. Rok 2017 pod znakiem inwestycji

poniedziałek, 9 stycznia 2017 r., 11:41
fot. nadesłane/UG Karsin

Rok 2017 w gminie Karsin upłynie pod znakiem inwestycji. Na ten cel w tegorocznym budżecie przeznaczono ponad 11 mln zł, co stanowi aż 30 proc. wszystkich wydatków. Plan finansowy karsińscy radni przyjęli przy trzech głosach wstrzymujących.

34.539.209,13 zł po stronie dochodów, wydatki oscylujące w granicy 40.432.037,32 zł, w tym 11.359.325,06 zł z przeznaczeniem na inwestycje - tak w wielkim skrócie kształtuje się budżet 2017 gminy Karsin.

Jak podkreśla karsiński urząd, jest to rekordowy budżet pod względem środków przeznaczonych na inwestycje. Na ten cel samorząd zamierza przeznaczyć 30 proc. ogółu swoich wydatków, co jak komentują tutejsze władze, jest najwyższym wskaźnikiem zarówno w skali powiatu, jak i województwa.

Tradycyjnie wśród planowanych zadań nie zabraknie tych związanych z modernizacją i budową dróg.

- Największą tegoroczną inwestycją drogową będzie budowa ulicy Księdza Pułkownika Wryczy w Wielu, której koszt szacowany jest na kwotę 2,1 mln zł. Na jej realizację gmina pozyskała 1,3 mln dotacji ze środków Unii Europejskiej. W ramach budowy powstanie 1160 m. jezdni asfaltowej wraz z chodnikami oraz kanalizacją deszczową. Inwestycja powinna być zrealizowana latem bieżącego roku - zaznacza karsiński samorząd.

Ponadto w planach pozostaje budowa drogi asfaltowej wraz z chodnikiem od remizy we Wdzydzach Tucholskich do wylotu na Kościerzynę, poszerzenie jezdni oraz ułożenie nowej warstwy asfaltu na ulicy Wielewskiej w Osowie, wykonanie brakującego odcinka asfaltu na drodze Kliczkowy-Górki, realizacja drugiego etapu budowy drogi Osowo-Zamość na odcinku Osówko-Białe Błoto, jak i długo wyczekiwana przez mieszkańców i turystów budowa ścieżki rowerowej z Karsina do Wiela. To ostatnie zadanie ma pochłonąć 700.000 zł, z czego 235.000 zł będą stanowiły środki pozyskane w ramach Lokalnej Grupy Działania "Stolem".

W tegorocznym planie inwestycyjnym znalazły się także inwestycje wodno-kanalizacyjne, na realizację których zaplanowano ponad 4.7 mln zł.

- W tym przypadku najważniejszą inwestycją jest rozbudowa gminnej oczyszczalni ścieków w Cisewiu szacowana na kwotę ponad 3,1 mln zł, z czego 2,15 mln gmina ma zapewnione ze środków unijnych. Ponadto za kwotę ponad 1,4 mln zł (w tym 0,9 mln zł dotacji unijnej) gmina zamierza realizować projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Ponad 220.000 zł zaplanowano też na rozbudowę gminnej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej - wymienia Urząd Gminy w Karsinie.

2,1 mln zł zaplanowano z kolei na rozbudowę budynku Urzędu Gminy w Karsinie. Ponadto w 2017 roku ma nastąpić zagospodarowanie rekreacyjne działki gminnej nad kanałem w Bąku wraz z oznakowaniem szlaku kajakowego, realizacja projektu "Słońce źródłem pozyskiwania energii" polegającego na budowie instalacji fotowoltaicznych dla 100 gospodarstw domowych na terenie gminy oraz instalacji pomp ciepła dla budynku Urzędu Gminy w Karsinie oraz budowa punktu selektywnego zbierania odpadów. Samorząd zamierza także zakupić wyposażenie na place zabaw we Wielu, Górkach i Osówku.

Za planem finansowym na rok 2017 głosowało 11 radnych, trzech (radni partii Prawo i Sprawiedliwość) wstrzymało się od głosu.

- Postawa radnych PiS może dziwić, ponieważ tegoroczny budżet przewiduje realizację wielu niezmiernie ważnych dla mieszkańców całej gminy inwestycji - komentuje karsiński samorząd.

AL
info. UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.