Internet do domu - jaki wybrać i czym się kierować?

czwartek, 5 stycznia 2017 r., 14:52
fot. nadesłane

Internet w domu jest bardzo potrzebny. Bez względu na to, czy będzie on wykorzystywany do celów służbowych, czy ma dostarczać rozrywki - musimy zdecydować się na dostawcę, a także dokładny plan taryfowy. Zadanie to, z pozoru proste, może przysparzać wielu problemów, dlatego warto już wcześniej wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru internetu do domu.

Przeanalizuj ofertę operatora GSM

W dobie dzisiejszej cyfryzacji każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego. Dlatego, podczas dokonywania wyboru dostawcy internetu warto dokładnie sprawdzić ofertę operatora GSM. Często jest tak, że otrzymujemy oferty wielu usług, z których możemy skorzystać, podpisując odpowiednią umowę.

Warto również przeczytać wszystkie regulaminy, ponieważ może okazać się, że połączenie usług wpłynie na zmniejszenie naszych miesięcznych opłat. Dzięki temu staniemy się jednocześnie użytkownikami Internetu i telefonu komórkowego płacąc mniej za dostęp do tych usług. Jest to bardzo wygodne i często stosowane przez operatorów.

Internet stacjonarny w pakiecie z telewizją

Opcja ta dedykowana jest dla posiadaczy usług telewizji kablowej jednego z dostępnych dostawców. Sytuacja wygląda tutaj podobnie, jak ma to miejsce w przypadku operatorów GSM. Pakiet telewizyjny może zostać powiększony o dostęp do internetu, dzięki czemu płacąc jeden rachunek regulujemy należność za dostęp do obu mediów (taką ofertę proponuje m.in Orange).

Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest odchodzenie od limitu danych, a także duża prędkość transmisji. Przesył danych realizuje się przy użyciu technologii DOCSIS. Dodatkowo łącze nie jest niczym ograniczane, dlatego osiągane prędkości mogą być bardzo duże. Do wad można zaliczyć małą dostępność, ponieważ najlepszy internet stacjonarny tego typu dostępny jest wyłącznie w większych miastach.

Do korzystania z internetu poprzez kabel koncentryczny konieczne jest posiadanie specjalnego urządzenia, jednak nie jesteśmy zmuszeni do jego wcześniejszego zakupu. Wszelkie potrzebne urządzenia i przyłącza dostarczane i montowane są przez wykwalifikowaną osobę.

Internet LTE - ostateczność

Jako ostateczność można traktować łącze LTE. Korzystanie z tego typu rozwiązań szczególnie polecane jest osobom, które nie mają dostępu do zaawansowanej infrastruktury kablowej. W tym przypadku jednak jesteśmy obarczani znacznymi ograniczeniami. Pierwszym z nich jest limitowany transfer danych, który może nie pozwalać na swobodne korzystanie z Internetu, szczególnie kiedy domowników korzystających z sieci jest więcej. Problemem mogą okazać się również wysokie opłaty, które mogą przewyższać koszt Internetu stacjonarnego z innych źródeł.

Wybór internetu do domu nie jest prosty. Każdy konsument do wyboru ma kilka opcji, które mogą sprawdzić się zależnie od przypadku. Zawsze jednak należy dobrać usługę do swoich możliwości finansowych, technicznych, a także wymagań.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.